Yeni Başlayanlar için E-TicaretE-Ticaret zorlu ve mücadele dolu bir mecra; çünkü kuralları anlık yazılıyor ve de kolayca değişebiliyor. E-ticaret, giderek bir tık ötede olmaktan çok daha karmaşık bir hal alıyor. Ziyaretçiler ve e-ticaret sitesi arasındaki organik ilişki, bu sistemin kurallarını da etkiliyor ve kurallar genellikle suyun üzerine yazılan sözler gibi, akışkan ve de şekilsiz olabiliyorlar. Bu nedenle e-ticaret ilkeleri de her an değişebiliyor.
E-ticaretin ilişkiler kısmı bu kadar komplike olmasına rağmen, temel prensipte ziyaretçi ve site arasındaki ilişki son derece basittir. Eğer ziyaretçi e-ticaret sitenizi beğenmezse, alışveriş yapacak başka bir site aramaya koyulur ve büyük ihtimalle bir daha sizin adersinizi ziyaret etmez bile. Eğer daha çok ziyaretçi almak ve bu ziyaretçilerin bir kısmını da devamlı müşterilere dönüştürmek istiyorsanız; en az ürün kaliteniz kadar dikkat etmeniz gereken bir husus daha var. O da e-ticaret sitenizin kolay kullanılabilir olması ve de ziyaretçilerin işini kolaylaştıran, güvenilir ve hoş gözüken bir site olmasıdır. Unutmayın; internet siteniz sizin mağazanızdır. Ve hiç kimse karmakarışık, kirli ve de suratsız bir mağazadan alışveriş yapmak istemez. Raflarınız çok yüksekteyse ve ürünlere ulaşamıyorlarsa, kimse ürünlerinizi denemek istemez ve mağazanızı terk eder.
1. Ziyaretçiler ürünlerinize dokunamıyor
Sakın unutmayın, internet hakkında asla unutmamanız gereken bir kural varsa o da internetin sanal bir mecra olduğudur. Bu sanal mecrada herkes dilediğini yapmakta özgür gibi gözükse de, kimsenin asla yapamayacağı tek şey, internetteki herhangi bir bilgi ya da nesneye gerçekten dokunmaktır. Bu da aslında e-ticareti zorlaştıran gizli düşman olarak tanımlanır. Dolayısıyla, yapmanız gereken sattığınız ürünlerin özelliklerini son derece açık ve anlaşılır şekilde, tane tane anlatmak ve de yüksek çözünürlüklü, kaliteli fotoğraflarla sunmak. Başka bir deyişle ziyaretçileriniz ürünlerinizi dokunmadan özümsemek isteyeceklerdir. Bunu onlara vermelisiniz, aksi halde satış yapamazsınız. Kimse görmediği bir ürünü almak istemez.
2. Tasarım önemli, ama sitenin performansı da en az tasarım kadar önemli
E-ticaret sitenizin eşsiz tasarımı ve albenisi elbette son derece önemli. Tasarım, ziyaretçileri siteyi gezmeye iten yegane özelliktir. Ancak e-ticaret sitelerinde sonuç odaklı olmak istiyorsanız, yani satışı artırmak istiyorsanız; sitenin performansına da en az tasarımı kadar önem verin. Yavaş ilerleyen e-ticaret siteleri, sürekli takılan butonlar, tek tıkla ulaşılamayan menüler, uzayıp giden işlem aşamaları ve bitmek bilmeyen, doldurulması gereken formlar; ziyaretçileri sitenizden uzaklaştıracaktır. Alışveriş yaparken insanlar bir an önce istediklerine sahip olmak isterler. Önlerine sürekli bir engel çıkarırsanız sıkılacak ve aynı ürünü daha kısa sürede alabilecekleri başka bir mecraya yöneleceklerdir.
3. Mail zinciri ve haberleşme
Bir e-ticaret sitesinde

Kaynak: Yeni Başlayanlar için E-Ticaret