Webmaster Kime Denir, Webmasterlar Ne İş Yapar?


Webmasterlık, bir meslek midir?


Evet webmasterlık bir meslektir. Webmaster eğitimleri hemen her sektördeki dev kuruluşların bizzat kendi bünyesinde gerçekleştirdikleri bir alan haline geldi. Çok yakın gelecekte bu konuda okullar, akademik kariyerlerden daha sık söz edilmeye başlanacaktır.


Webmaster, web sitesi geliştiren kişidir. ıngilizcedeki master kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmaktadır. Maddi kazanç için değil, hayır için bu işi yapanlar kendilerine Webservant der. Webmasterlar, bir şirkete bağlı olarak ya da bağımsız çalışabilirler.


Webmasterlar, web teknolojileri ile ilgilenen ve onları üreten, web sitesi ve web uygulamaları geliştiren kişilerdir. Sitenin daha çok programlaması ile ilgilidirler. Sitenin tasarımı ile web tasarımcılar ilgilenirler. Site içerikleri ile ise site yöneticileri editörler ilgilenirler.

Webmasterlar php veya asp gibi bir programlama dilinin yanı sıra mysql, mssql gibi veritabanlarının en az bir tanesine hakim olmak zorundadır.


Küçük sitelerin webmasterları genelde sahipleriyken, büyük sitelerde webmaster bir çeşit koordinatördür. Bu işi tam zamanlı bir iş olarak yapan insanlar olduğu için, bir meslek olarak kabul edilebilir.


Aşağıdaki owned.com'dan aldığım görsel biraz müstehcen olsa da; bir webmaster için işinin ne kadar zorlu ve önemli olduğunu göstermesi bakımından affınıza sığınarak paylaşıyorum:Bizim gibi webmaster forumları da uzman webmaster arkadaşların, bu konulara giriş yapan yeni webmaster adaylarına bilgi ve deneyimlerini paylaşma yolu ile her site sahibinin kendini geliştirmesine olanak sağlayan platformlardır. Ayrıca, webmaster hizmetlerini kişisel sitesi aracılığı ile bilgi paylaşımı veya ticari amaçlar için yapan webmaster sitelerinden de karşılıklı etkileşim fırsatı çok az olmakla birlikte, özgün içerikleri ile faydalı bilgiler edinebiliriz.