Bitcoin Nedir ?

Bitcoin, her şeyden önce dijital bir emtiadır. İşlem masrafı olmadan para alabilme – gönderebilme imkanı vermesi sanal bir piyasa yaratması ve yeni bir para birimi, ödeme yöntemi olması amacıyla Satoshi Nakamoto tarafından üretilmiş bir sistemdir.

Satoshi Nakamoto, sistemin kurucusunun “muhtemelen” gerçek adı değildir. Bu ismin Motorola, Toshiba, Samsung gibi markaların birleşiminden üretildiği rivayet edilmektedir.

Bitcoin 21 milyon parçadan oluşmuş bir bulmacadır. Ayrıca her Bitcoin yüz milyonuncu parçasına kadar bölünebildiği için de kolay bir ödeme aracıdır. Sistemin yaratıcıları bu bulmacanın çözülmesini zorlaştırmak ve para (bitcoin) arzının sağlıklı bir ekonomideki gibi olması için sisteme bazı özellikler eklemiştir. Bu özelliklerden en önemlisi, kırılan blok sayısı arttıkça, yani üretilen bitcoin sayısı arttıkça, sistemin piyasaya geçen günlere nazaran daha az bitcoin arz etmesi.

Bir diğer önemli nokta ise mevcut sistemda bir süre sonra üretimin duracak olması. Şu anki teknolojik imkanlar göz önüne alındığında 45-50 sene içerisinde Bitcoin üretimi duracak. Tüm bunlar da piyasadaki bitcoin arz-talep dengesini düzenleyici bir etki yaratmaktadır. Sistemde bu rakamların ne olduğu, kaç blokta bir arz edilecek bitcoin sayısının azalacağı belirlenmiştir, teknik detaylara girmeden ve karmaşık sayılarla kafa karıştırmadan, sistemin nasıl işlediğini, neden bu kadar geliştiğini ve geleceğinin ne olabileceğini değerlendirmeye çalışacağım.

Kaynak: Bitcoin Nedir ?