Android Telefonumun Şarjı Nasıl Uzun Dayanabilir?


Bugün Soru Cevap sitemizde yöneltilen bu soruyu buradan da paylaşayım istedim. Soru başlığı aynen yukardaki gibiydi. Detaylar ve fazlası aşağıda.Soru şu şekildeydi:
Android telefonumun şarjı nasıl uzun dayanabilir?
Önerebileceğiniz bir uygulama var mı? Battery Doctor kullanıyordum ama bir faydasını göremedim gibi.
Ben de şu şekilde cevap yazdım:
Bunun için uygulamadan önce, otomatik olarak çalışan proğramları gözden geçirmekte fayda var. Tüm işletim sistemleri gibi kaynak tüketimini belirleyen aktif uygulama sayısıdır. Kaynak kullanımını azalttığını iddia eden bir uygulama daha çalıştırarak kaynak tüketen aktif uyulama sayısını arttırmaktan başka bir şey yapmazsınız.Telefon konuşması yapmadan, internet kullanmadan, e-posta, facebook, twitter, tapatalk gibi proğramları kullanmadan, arka planda aktif herhangi bir proğram olmadan maksimum pil ömrüne ulaşır cihaz. E ihtiyacınız olan bir proğram kullandığınızda ister istemez pilin dayanma süresi azalacaktır. Bundan kurtuluş yok. Şikayetçi olmanın da bir faydası yok.Soru adresi: android telefonumun şarjı nasıl daha uzun dayanabilir?
Orası Soru Cevap sitesi olduğu için, soru bilgiyi, bilgi de yeni soruları açar diye bu kadarla yetindim.
Bahsettiğim gibi, başlangıçta otomatik olarak çalışan uygulamaları tam tespit etmek normalde epey zor. Hele benim gibi, oyunbaz bir çocuğunuz varsa daha da zor hale geliyor.


Bu makaleyi okuyan Android telefon kullanıcılarının hemen hepsinin bildiğinden emin olduğum bir proğram var: Clean Master...Bu proğram üzerinde Uygulama Yöneticisi'ni açın. Açılan ekranda dikkatle baktığınızda "Önceden Yüklü Uygulamalar" ve açıklama olarak da "Depolama ve bellek tüketir" yazısını göreceksiniz. Oraya tıklayın.

Yazılım, tüm proğramları tarar ve başlangıçta otomatik çalışan proğramları ve bunlardan hangilerini devre dışı bırakabileceğinizi belirler. Zaten gayet sağlıklı bir şekilde hangilerinin devre dışı bırakılması gerektiğini önerir size.


Oradan işlemleri tamamlayarak, otomatik çalışan uygulamalar yüzünden hem hafıza, hem disk alanı, hem de pil tüketimini azaltabilirsiniz.


Bunun dışındaki şeyler de sizin telefon kullanım özelliğinize göre ortaya çıkar. Tema kullanımı, aydınlatma derecesi ve süresi, internet bağlantısı, konuşma, müzik dinleme, fotoğraf çekme, izleme vb hareketler ne kadar yoğunsa o kadar hızla tükenir zaten. Arkadaş bunları da yazmaya ne gerek var demeyin, Türkiye'de herkes en son teknoloji telefon alma heveslisiyken ve bilgiden genellikle uzak olunurken ne kadar açıklasak az. Epey de uzattım zaten. Sizler de bu soruya cevap olarak deneyimlerinizi sunarsanız memnun oluruz.

Kaynak: Android Telefonda Pil Tasarrufu Nasıl Sağlanır?