Windows Mavi Ekran Hatası Neden Çıkar, Nasıl Düzeltilir?

Windows, kaç yıldır kaç değişik versiyonla bilgisayar kullanıcılarını sömürmeye, güvensiz, hata dolu ve stabil çalışmayı beceremeyen işletim sistemi ile hepimizin baş belası oldu, olmaya da devam ediyor.


Bu sorunu tek bir sebebe dayandırmak mümkün olmuyor. En çok karşılaşılan durumlar:

1- Bilgisayarınızın işlemcisi, anakartı gibi temel bileşenleri aşırı ısınınca: Bu durumda kullandığınız işletim sistemi sağlıklı değil, ya bilgisayarınıza ağır geliyor, ya da kullandığınız 3. parti yazılımlar, sürücüler işletim sisteminize ve dolayısıyla bilgisayarınıza aşırı yük bindiriyor.
Çözüm önerisi: Ya bilgisayarınızı güçlendirin (Para lazım), ya tüm proğramlarınızı gözden geçirin ve işinize yaramayanları kaldırın, ya da kullandığınız Windows işletim sisteminin daha hafifini seçerek format atın.
Kökten çözüm: Windows'a veda edin, Linux kurun. Bu tür sorunlara ömürlük çözüme kavuşun.

2- Donanımınızda statik elektriklenme var...
Çözüm önerisi: Bu durumda donanımızdaki elektriklenmeye sebep olan hatayı bulun, bu hatayı ortadan kaldırın. Bazen donanımlarınızdaki tozlanma bile bu duruma sebep olabiliyor. Güzel bir temizlik yaptığınızda bu elektriklenmeyi giderebilme ihtimali var.
Sorun hala devam ediyorsa elektriği boşaltmanız şart: Bilgisayarı kapatın, fişi çıkarın ve fişin iki ucunu (faz ve nötr varsa topraklamayı da kullanın) bunları bir metal ile birbirine değdirin ama bu işlemi en fazla 5 sn yapmanız lazım, yoksa pc enerjiyi depolar daha kötü olabilir.

Sizler de mavi ekran hataları ile karşılaştıysanız, nasıl çözüm sağladığınızı paylaşırsanız, herkese faydası olacaktır.

Kaynak