Paletlerin üretimi ahşap, metal veya plastik malzemeler kullanılarak yapılıyor çiviler yardımıyla daha dayanıklı hale getirilir. Yükleme ve boşaltma işlemleri paletler kullanılarak hızlandırılmaktadır. Taşıma sektöründe çok büyük bir öneme sahip olan ürünlerin fiyatları cinsine ve boyutlarına göre değişim göstermektedir. ahşap palet fiyatları diğer çeşitlere kıyasla daha düşüktür. Ürünlerin üretimindeki çeşitlilik ahşap palet fiyatlarının düşmesine sebep olmaktadır. Taşıyacağımız ürün ve taşıma şeklimize bağlı farklı palet çeşitleri kullanılmalıdır. Bunlar çam, metal, plastik, modül ve ahşap paletler olarak sıralanmaktadır.
Standart ölçüsü olmamakla beraber kare veya kareye yakın olan palet çeşitleri daha kullanışlıdır. Bunun sebebi kare palet çeşitlerinin yükün devrilmemesi için daha fazla direnç sağlamasıdır. Bu alanda en çok tercih edilen boyut olmasının bir sebebi de budur.Tahta ürünlerin daha yoğun tercih edilme nedeni ise çoğunlukla fiyatının diğerlerine oranla daha düşük olmasıdır. Plastik veya metal malzemelerle üretilen ürünler uzun süreli kullanıma daha uygun olması sebebiyle fiyatları da tahta ve ahşap kullanılarak yapılan ürünlerden daha yüksektir.
Bunun yanı sıra günümüzde, ahşap palet üretimi ile ilgili dünya çapında belirlenmiş standartlar vardır. Bu kalite standartlarının amacı zararlı böcek ve haşeratın bir diğer ülkeye, tahta ve ahşap paletler aracılığıyla ulaşmasını engellemenin yanı sıra, o ülkenin bitki sağlığına da zarar vermemesidir. Bu yüzden özellikle tahta paletlerin üretimi esnasında fumigasyon ya da ışıl işleme başvurulmalıdır.
Tahta paletler maliyeti en düşük palet çeşitlerinden biri olmakla beraber ayrıca kısa süreli kullanımlarınız için en uygun palet çeşitleridir.

Bunun dışında artık kullanmadığınız tahta paletleriniz varsa paletlerinizi atmak yerine onları bir dekorasyon öğesi olarak ta kullanabilirsiniz. Özellikle tahta paletlerle çok düşük maliyetle sehpa, yatak, sedir ve hatta kendi bahçe mobilyalarınızı üretebilirsiniz. Bu ürünün birkaç rötuşla nasıl evlerinizde dekorasyon anlamında harikalar yaratacağına şaşıracaksınız. Bunun için yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz ve tek ihtiyacınız olan birkaç tane ahşap palet biraz cila ve ahşap boyası. Ayrıca kendi tasarımınızı yapmaya vaktiniz yoksa bu şekilde üretilmiş bir çok ürün seçeneğinden birini internet üzerinden satın alabilirsiniz.