Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Aldığı Teşekkür
    42
    Ticaret Puanı
    0
    Blog Başlıkları
    3

Standart Biat beklentisi bulaşıcı mı?

BİAT BEKLENTİSİ BULAŞICI MI?

Kılıçdaroğlu’nun çatı aday konusunda dayatmacılığını eleştiriyor olmamız, bazı arkadaşlarımız tarafından tepkiyle karşılandı.

Bu sözümden, paylaştığımız fikirlerimizi arkadaşlarımız eleştiriyor diye rahatsız olduğumuz gibi bir sonuç çıkarılmasın lütfen. Her şeyden önce, fikirlerimi tamamen ya da kısmen yanlış bulan veya eksik bulduğu için eleştiren arkadaşlarıma, fikirlerimi beğenen ve destek veren arkadaşlarımla beraber, yürekten teşekkür ediyorum.

Kırıcı, incitici olmayan, küfür içermeyen, saygı sınırlarını aşmayan her türden eleştiri makbuldür, kabulümdür.

Çoğulcu, katılımcı, demokratik siyasetin, toplum ve parti içinde özgür düşüncenin hayat bulması ve sürekliliği, eleştiri ve özeleştiri mekanizmasının çalıştırılması ve buna tahammül gösterilmesiyle mümkün olabilir diye düşünüyorum.

Güncel konumuza dönersek; çatı adayı Ekmeleddin beyin Kılıçdaroğlu tarafından dayatılmasını eleştiriyor olmamızın Erdoğan’a yaradığı şeklindeki değerlendirmelere katılmak mümkün değildir. Bu dayatmanın yanlış olduğunu düşünüyor ve konuya ilişkin eleştirilerimizi dile getiriyorsak, bu Erdoğan’a değil, aksine özgür düşünceye ve siyaset bilimine fayda sağlar. Aksi davranışla sessiz kalmak ve dayatmaya rıza göstermek, hastalıklı anti demokratik yapıyı kabullenmek, Erdoğan’ın zihniyetini ve cemaatinden biat beklentisini desteklemek demektir.

Cumhurbaşkanı adaylığında tercih edilen usulü, dayatmacı ve anti demokratik bulduğumuz, doğrudan kabullenmeyip eleştirdiğimiz için suçlanmamızı, sadece bize değil topluma yapılan haksızlık diye düşünüyorum. Çünkü, Erdoğan ve onun zihniyetine hizmet eden anlayış tam da bu anlayıştır. Fikir ve ifade özgürlüğü, demokratik siyaset gibi kavramlar ne Erdoğan’ın, ne de AKP’nin el kitabında bulunmamaktadır. Eğer biz onlar gibi değilsek ya da onlar gibi olmadığımızı düşünüyorsak ki, iddiamız bu yöndedir, öncelikle biz “lider buyurduysa biat etmek gerek” diyemeyiz.

Ama haklı olarak, “parti disiplinini unutmayalım” diyebilirsiniz. Parti disiplinine uymak ve yetkili organların aldığı kararları uygulamak gereklidir. Ancak bu disiplin yükümlülüğü partiye üye olanları bağlar diye düşünüyorum. Bu noktada ben parti üyesi değil, sıradan bir seçmenim. O nedenle de statüm gereği eleştirilerim daha önce tarif ettiğim algıda ve seçicilikte bilinçli hareket etmenin ötesinde bağlayıcı olamaz. Yasama ve yürütmede bizi temsilen vekalet verdiklerime ya da yeni vereceklerime dönük eleştirilerimi, kendimi parti disiplini ile sınırlamadan sıradan bir seçmen olarak yapmam gerektiğini düşünüyorum.

Şimdi Kılıçdaroğlun’na dönük eleştirilerimizi hoş karşılamayan arkadaşlarıma ben soruyorum;
    1-Çatı aday Ekmeleddin bey CHP seçmenine dayatıldığında, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’dan ne farkı kalmıştır?
    2-Erdoğan’dan alışık olduğumuz gibi, Kılıçdaroğlu da bizlere “YERSENİZ”, yemek bu kardeşim, dememiş midir?

Önümüze konulanı hiç sorgulamadan, tartışmadan, eleştirmeden, kayıtsız, koşulsuz lidere biat edip yiyeceksek, o vakit bizim hep şikayet ettiğimiz AKP seçmeninden ne farkımız kalır?

Keşke biat kültürü yerine, fikir ve ifade özgürlüğüne saygı bilinci bulaşıcı olsaydı.

08/07/2014

Muharrem OKAN

Kaynak: BİAT BEKLENTİSİ BULAŞICI MI?

Aldığı Teşekkür
    30
    Ticaret Puanı
    0
    Blog Başlıkları
    3

Evet, gerçekten de AKP adayı Tayyip Erdoğan ile Ekmeleddin İHSANOĞLU arasında sadece kibarlık farkı olduğunu düşünüyorum. Çatı diye sunulan 5 partinin hiç biri kendine güvenmiyor ve hepsi de AKP'nin seçmenine alternatif sunmaya çalışıyor.

Şu deyimimizi yaşayacaklar sanırım: Midyat'a pirince giderken eldeki bulgurdan olmak.

Hali hazırda yarışan 3 aday içinde halka en yakın ve içlerinde gerçekten de en aydın kişi Demirtaş. Ne kadar şansı olur bilmiyorum; ama CHP'nin sarıldığı çatı adayından rahatsız olanlar alternatif bir isim daha çıkarmazlarsa, boş oy kullanmak yerine Demirtaş'a oy verebilir belki. Böyle bir sürpriz gelebilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)