Ref Saldırısı nedir? Nasıl engellenir? Ref saldırısı birçok web site geliştiricisinin başına gelebilecek bir negatif SEO yöntemidir. Yani özellikle SPAM içerikli web siteleri; sizin alan adınız üzerinden ref linkleri alarak Google‘ın gözünde yükseliyor. Ancak bu durum elbette size olumsuz olarak geri dönüş sağlıyor. Dolayısı ile bu tip saldırılara karşı önlem almak da fayda vardır. Peki ref saldırıları nasıl engellenir? Esasen bunun birçok yöntemi var. Ancak ben sizlere en basit yöntemini anlatıyor olacağım. İlgili yöntem sonrasında, içeriğinizin oranına bağlı olarak ref’li bağlantılar zamanla kaybolacaktır. Bu süreç 1 hafta olabileceği gibi, 3 veya 6 ay da sürebilir. Yani sizin ilgili kodu ekledikten sonra beklemeniz yeterli olacaktır. Zamanla her şey yerine oturacaktır.

Öncelikle sitenize ref saldırı yapılıp yapılmadığını anlamak için aşağıdaki aramaları gerçekleştiriniz.

site:www. site-adiniz. com ref

Yukarıdaki gibi arama yaptığınız zaman karşınıza abuk subuk alan adları görüyor iseniz, ne yazık ki sizin de siteniz bu saldırılardan nasibini almış bulunmaktadır. Ancak bu hastalık çaresiz değil. Bunun çözümü için ise aşağıdaki kodu sitemize ait olan “.htaccess” dosyasına ekliyoruz.

scription">Kod:
 # no spam RewriteCond %{THE_REQUEST} \?(ref=.*)?\ HTTP [NC] RewriteRule .? https://www.site-adiniz.com%{REQUEST_URI}? [R=301,L]
NOT: Yukarıdaki kırmızı renkli alanları kendinize göre değiştirmeyi unutmayınız. Ayrıca bu tip ref saldırıları sitenizin Sandbox’a düşmesini sağlayabiliyor. Dolayısı ile önlem almanızda yarar var. Esen kalınız.


Kaynak: Ref Saldırısı nedir? Nasıl Engellenir?