Joomla 2.5 den Joomla 3.0.1 e Sürüm Yükseltme

Joomla 3.0.1 Stable Update paketinin yayınlanması ile birlikte Joomla 2.5 den Joomla 3.0.1 e sürüm yükseltme işleminin de önü açılmış oldu. Henüz bu işlem için eklenti uyumsuzluğu yaşanabileceği nedeni ile çok erken olduğunu düşünmemize rağmen işlemin şu an için nasıl gerçekleştirilebileceğini bilgilendirme açısından anlatmaya çalışalım. Lokalde paket yüklemesinde problem yaşadığımızdan işlemi joomla ana dizinde bulunan tmp klasörü içinden gerçekleştirmek durumunda kaldık ve anlatım da bu şekilde olacak.

Öncelikle Joomla 3.0.1 Stable Update paketini ve Joomla 3.0.1 Türkçe dil paketini bilgisayarımıza indiriyoruz.
Daha sonra 3.0.1 Stable Update paketini zip dosyasından klasöre çıkararak klasör ile birlikte Joomla 2.5 ana dizininde bulunan tmp klasörünün içine yüklüyoruz.

Yükleme işlemi bittikten sonra Joomla 2.5 in yönetin paneline girip Eklenti Yöneticisi linkini tıklıyoruz.

Klasörden kurulum yapacağımız için Kurulum Klasörü bölümüne tmp nin hemen sağına /Joomla_3.0.1-Stable-Update_Package ( kurulum yapılacak klasörün adı ) yazıyoruz ve kur butonunu tıklayıp beklemeye başlıyoruz.

Bir süre sonra işlemin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini belirten bir mesaj ile birlikte Joomla yönetim paneli teması da değişmiş olarak görünüyor. Yönetim Panelini kontrol etmek ve Joomla 3.0.1 Türkçe dil paketini yüklemek için henüz ( dil dosyası uyumsuzluğu nedeni ile ) MOD_MENU_SYSTEM yazan üst menüyü tıklıyor ve açılan bölümden Denetim Masası linkini tıklıyoruz.

Yönetim panelinde dil dosyası uyumsuzluğu nedeni ile Sistem menüsünün görüntülenmesi mümkün olmuyor bu eksikliği gidermek için Joomla 3.0.1 Türkçe dil paketini yüklemek gerekiyor. Dil paketini yüklemek için Eklenti Yöneticisi linkini tıklıyoruz.

Eklenti yöneticisinde Browse butonuna tıklayarak bilgisayarımıza indirdiğimiz Joomla 3.0.1 Türkçe dil paketini seçiyor ve Yükle & Kur butonunu tıklayarak dil paketi yükleme işlemini başlatıyoruz.

Kısa bir süre sonra Joomla 3.0.1 Türkçe dil paketinin yüklenme işlemi gerçekleşiyor bunu görüntülenen mesajlardan anlayabilmek mümkün. Daha sonra kontrol için tekrar Yönetim Panelini açıyoruz.

Sistem menüsünün de sorunsuz olarak görüntülendiğini görüyoruz. Joomla 2.5 olan sitemizi artık Joomla 3.0.1 sürümüne yükseltilmiş şekilde kullanmaya devam edebiliriz.

Joomla 2.5 den Joomla 3.0.1 e sürüm yükseltme işlemi bu yazının hazırlandığı tarih itibarı ile bu şekilde gerçekleşiyor. Yalnız bu işlem için henüz erken erken olduğunu ilerleyen tarihlerde sürüm yükseltme işleminin Joomla 2.5 üzerinden otomatik şekilde gerçekleşeceğini belirtmekte fayda görüyoruz.

Alıntı: Joomla T