Anchor text nedir?

Kısaca Link atanan anahtar kelimeye Anchor Text denilmektedir. Yani tıklanabilen metinlerdir. Düzenli, çeşitli ama aşırıya kaçmayan anchor text kullanımıile sitenizi google sıralamasında hızla yükseltebilirsiniz.
Anchor Text Çeşitliliği ve Kullanımı

Link alımlarında, sürekli tek kelime üzerinden link almak sitenin Bomb filtresine girmesine yol açabilileceği gibi, 2013 goole güncellemeleri ile tekrar tekrar kullanılan anahtar kelime ve öbekleri bir süre sonra siteyi spama sokmaktadır . Bu sebeble ana kelimelerle link aldığınız kadar diğer alt kelimelerlede link almalısınız.
Mesela telefon kelimesini ele alalım;

Telefon kelimesini ana kelime olarak varsayalım , yanı sıra telefon nedir, telefon çeşitleri, Android telefonlar gibi diğer anahtar kelime türevlerinden de link almak gerekir. Anahtar kelime türevleri için Google Adwords Tool veya Google Insights kullanılabilir.

Anchor Text içinde site ismini de kullanmaya özen gösterilmelidir. Örneğin bir forumda yaptığınız paylaşımda anahtar kelimenizle link vermek yerine site ismiyle veya sadece url adresinizi kullanarak (siteismi.com veya Sitenize isim verir | Bedava web sitenizi yapmaya hemen ba gibi) link verin. Bu şekilde kullanılan anchor textler, Google tarafından seo amacı güdülmeden sitenin referans gösterildiğini düşündürür. Bu sebeple bu sitenin faydalı bir paylaşım yapıldığı kanısına varılır , spam ve bomb riski minimuma indirgenir. Bilindiği gibi her site sahibi sitesini her fırsatta seo yapacak şekilde anahtar kelimesine link vererek ekler, site ile ilişkisi olmayan ve site sahibinden bağımsız olarak siteye link veren kişiler de genellikle site url

Kaynak