Veritabanından vBulletin Unutulan, Kaybolan, Çalınan Admin Şifresini Değiştirme

Genelde vBulletin kullanan forum sahiplerinin cPanel yönetim sistemli hosting kullandığını ve işlemleri PhpMyAdmin ile yapması gibi bir durum olmasına rağmen, diğer bir hosting yönetim sistemi olan plesk için de anlatalım. Bunların dışında yönetim sisteminiz var ise, artık onda da işin veritabanı yönetiminde bittiğini belirtelim en başta.

vBulletin üzerinde çalışırken, en can sıkıcı şeylerden biride admin şifrenizi unutmanızdır. Şifre yenileme süresi gelmiştir ve siz şifreyi değiştirirsiniz. Ama ertesi gün geldiğinde dün koyduğunuz şifreyi çoktan unutmuşsunuzdur.
Ya da birileri şifrenizi çalmış olabilir.

Bu durumda ne yapacaksınız?

1- İlk olarak yapacağınız şey, hostinginizin cPanel veya plesk paneline bağlanmak olsun.
2- İkinci işlem ise cPanel'de PhpMyAdmin, Plesk'te Veritabanları bölümünü tıklamak olacak.
3- Hosting paneli olarak Plesk kullanılıyorsa bir sonraki işimiz ise üst tarafta bulunan, DB Web Admin ya da PHP Web Admin seçeneklerinden hangisi varsa onu tıklamak olsun.
4- Gelen menüde sol taraftaki tablolardan user olanını seçiyoruz.
5- Ardından üst tarafta SQL Sorgusu seçeneğini seçiyoruz.
6- Gelen ekranda SELECT * FROM 'user' WHERE 1 sorgusu hazır gelir. Bunu siliyoruz.
7- Ardından, admin kullanıcısının şifresini değiştireceğinizi varsayarak aşağıda ki sorguyu beyaz alana yapıştırıp, git diyoruz.

cPanel kullanıcıları için buraya kadar 1. 2. ve 5. adımlar yeterli...

Şimdi şu sorguyu çalıştırıyoruz.

Kod:

UPDATE user SET username = "admin", password = MD5(CONCAT(MD5("vereceğiniz şifre"), salt)) WHERE userid = "1";

Bu şekilde admin şifreniz değişmiş olacaktır. admin yazdığımız yere admin olarak kullanıcı adınız ne ise, onu yazmalısınız. Ve userid= 1 yazan yerde, kullanıcı numaranız ne ise onu yazmalısınız.

Artık yeni şifrenizle forumunuza girebilirsiniz.

Kaynak