Kendi sitemin iletişim bölümünden gelen bir kaç email üzerine böyle bi konu açma gereği gördüm. Aklıma gelen başlıca şeyleri soru cevap halinde paylaşıyorum farklı sorular olursa elimden geldiğince yardımcı olmaktan memnun olurum.

1- Uploaderlik işi zor mudur ? Çektiğimiz zorluğa değecek kadar kazancı var mıdır ?

- Dışardan vps olduktan sonra çok kolay gözüksede sabır ve emek istiyen bir iş olduğunu söyliyebilirim. Kazanç kısmında ise tamamen size bağlı bir gelir söz konusu olur.

2- Benim intertimin upload hızı8mbit. Sizce bu upload için yeterli mi ? Bir laptop almayı düşünüyorum ve hiç kapatmayacağım.Yani 24 saat online olabileceğim ?

- İnternette rahatça dolaşabiliceğiniz bir internet hattı yeterlidir. 2mbit 4mbit 8mbit hiç fark etmez. Upload için kesinlkle kendi internetimiz dışında bir vps yada vds'ye ihtiyacımız var çünkü ayrıca bu sanal sunucular 24 saat ulaşılabilir olduğu için bilgisayarınızı açık tutmanız gerektiricek bi durumda ortaya çıkmıyor.

3-Ayrıca bu Vps tam olarak nedir ? Ayrı bir cihaz falan mı satın alacağız ? Maliyeti yüksek midir ? Amacı tam olarak nedir ? Upload hızı ile alakalı bir şey midir ?

- Dedicated sunucuların 4,8 parçaya bölünmüş sanal halleridir vpsler. 100mbit üstü download ve upload sağladığı için bir uploaderin vazgeçilmezidir. Amacı bizim için upload ve download hızını arttırmaktır. Büyük boyutlu dosyalarda çalışırken rarlama vs işlemlerinde sorun yaşamamak için 4gb ram ve sas veya ssd diskli aylık maliyeti ortalama 50Tl olan bir vps işimizi görücektir.

4- Bazı programlar sayesinde otomatik upload yapıyormuş ve o uploadlar otomatik olarak bir çok sitelerde(forumlarda dahil) otomatik paylaşılıyormuş ve doğal olarak bir sürü indirme yapılıyormuş böyle bir şey var mı ?

- Bu işi yapan programlar var doğrudur. Upload ettiğiniz dosyaları tek seferde birçok forum ve siteye gönderebiliyorsunuz. Fakat kesinlikle tavsiye ettiğim bir yöntem değil.

5- Upload yapmak için turbobit, letitbit gibi sitelerde premium üye olmak zorunda mıyım ?

- Böyle bi zorunluluk yok fakat kesinlikle 3 yada 6 aylık premiumlar alarak ilerlemenizi öneririm. Örnegin turbobit normal üyelerin dosyalarını 45 gün inmediği zaman silerken premium hesaplarda bu süre 90 güne çıkıyor. Ayrıca çoğu site premium olmayan kullanıcılara kısıtlı depolama alanı sağlıyor.

6- Upload işi eskisi kadar kazandırmıyor. Uploadla para kazanmak öncedendi doğrumu ?

- Kesinlikle yalnış kimler nerden böyle bi kanıya vardı bilmiyorum ama gerek forumda gerek farklı mecralarda ortalıkta dolaşan genel kanı bu yönde. Upload ile para kazanma olayı kesinlikle bitmedi sadece şekil değiştirdi. Önceleri PPD (İndirme başı kazaç) yaygın olarak kullanılır dosyalarınız indirildikçe para kazanırdınız. Şimdi ise PPS (Dosyalarınızdan yapılan satış) ile çok güzel meblalar kazanmanız mümkün. PPS ilk olarak ürkütücü gelsede sms ile bile saniyeler içinde ve uygun fiyatlara premium satışı yapılabiliyor. Ve kullandığınız filehosta göre güzel kazançlar elde edebiliyorsunuz.

Upload yapıcak arkadaşlara tavsiyeler.

- Kesinlikle kendi siteniz olsun. Tamam uploadlarınızı çeşitli forum vs. dağıtın fakat upload işi rekabet sevmiyen bir sektör bu yüzden bir yandanda kendi sitenizi geliştirmeye çalışın.

- İmkanınız varsa kesinlikle grup halinde organize çalışmanızı tavsiye ederim. Örneğin. Bir arkadaşınız yüklenicek oyun,film vs. her neyse konusunu hazırlarken siz upload işlemini yapabilir bir diğer arkadaşınızda bunları çeşitli forumlara dağıtabilir.

- Alternatif linklerle çalışın. Paylaştıklarınız ne olursa olsun konularınıza kesinlikle alternatif link ekleyin kullanıcı konunuza ulaştığı zaman istediğini bulamadan çıkmasın.

- Linkleinizin takibini yapın. Yüklediğiniz dosyalar telif hakları yada süresi dolduğu için silinebilir. Kısa zamanda tespit edip yenileme işlemini gerçekleştirin.

- Konularınızı forumlarda dağıtıcaksanız bütün sitelerde aynı kullanıcı adını kullanın. Kullanıcı adınız yüklediğiniz dosyalara referans olucaktır. Daha önce dosyalarınızı indirip sorun yaşamayan kişiler size rastladığı taktirde yine sizi tercih edicektir.

- Oyun film vs. paylaşımlarda kullanıcıların sorunlarını elinizden geldiğince takip edip ilgilenin. Özellikle oyun sektörünü ele alıcak olursak dll dosyaları vs. birçok hatayla karşılaşan genç ve tecrübesiz arkadaşlar oluyor. Sitenizde genel hatalarla ilgili resimli anlatımlar yapıp herkese tek tek anlatmaktan kurtulabilirsiniz.

Kaynak