VBulletin 3.x ten 4.x'e Geçiş Nasıl Yapılır?

[INDENT] VBulletin 3.x ten 4.x'e yükseltmenin bir çok kişi için problem olduğunu gördüm. Bu konuda esaslı bir yazı da Türkçe olarak yok maalesef.

Yazımızı sonuna kadar okursanız vbulletin 3.8.x'den sorunsuz bir geçiş yaparsınız. Vbseo kullanıyorsanız Vbseo 3.3.x'den vbseo 3.5.x'e geçişi de beraberinde anlatacağım. URL Rewrite kurallarını bozmadan upgrade yapma şansınız olacak.

Vbulletin 4.x Upgrade Öncesi Temel Hazırlıklar

1. Vbulletin SQL Yedeğini alın.
2. Vbulletin 3.x.x FTP Yedeği alın.
3. Vbseo yedek alın (vbseo_all.xml ve vbseo_urls.xml ayrı ayrı alın.)

Vbulletin 4.x Upgrade Hazırlıkları

Temel Hazırlıkları yaptıktan sonra yapmamız gereken bir kaç işlem daha mevcut. Bu işlemler sağlıklı bir Vbulletin 4.0 yükseltmesi için yapılması gerekmektedir.

Benim aldığım bir hata template hatasıydı. Template hatası en sık alınan hataymış bunu öğrendim. O yüzden bunun için bir ayar yapacağız. Bir de hook yani pluginler diğer bir adla eklentiler 4.0'da çalışmayacak. Çünkü vb'nin kodlama stili değişti. Zaten 4.x'e geçip şablonları gezince kodların daha farklı yazıldığını göreceksiniz.

Benim tavsiyem bütük eklentilerinizi siliniz. Eklentileri silince dosyalarınız ftp'de kalacağı için bütün ftp dosyalarınızı silmek daha temiz olacaktır. En azından 3.x.x'den hiçbir kalıntı olmaz. Burada silmemeniz gereken klasörleri hatırlatayım.

/customavatars
/customgroupicons
/customprofilepics
/images
/tmp

(Eğer kullanıyorsanız)
Yukarıdaki klasörler üyelere ait resimler, avatarlar vs. içerdiği için bu klasörlerin silinmemesi lazım. Zaten dosyaları tamamen silsek bile yedeklerimiz mevcut. Eğer dosya silme işlemi yapmazsanız üzerine yükleyecek ve pluginleri çalıştırmaya çalışırsanız hata alma ihtimaliniz çok yüksek. Ama bunu yaparsanız da bir önlem söyleyim. Yükleyeceğiniz vbulletin 4.0 config.php dosyasında

PHP- Kodu:

[LEFT] [COLOR=#000000][COLOR=#0000BB]