Site İçi Linkleme Stratejileri


İç linkleme Optimizasyon konusunda en çok görmezden gelinen ve değer verilmeyen bir taktiktir. Çoğu SEO uzmanlarının gözden kaçırdığı şey, arama motorları için bazen yüksek değerli sitelerden gelen linklerden daha ziyade SEO değeri bulunan iç linkler daha çok etkilidir.
İç linkleme aynı zamanda, bütün site genelindeki sağlıklı link eşitliğini sağlar, arama sonuç sayfasını hedefleyen link akışı kanalına izin verir, site yapısındaki iç sayfaları yükseltir ve içeriğinizi bulabilmeleri açısından ziyaretçiler ve arama motorları için sitenin kullanışlılık ve daha kolay takip edebilirliğini geliştirir. Ayrıca iç linklemeyle, istenilen anchor texti yapılandırmak da oldukça kolaydır.Yeni bir sitenin arama motoru optimizasyon faaliyetleriyle ilgilendiğiniz zaman yapmanız gereken ilk şeyler bir tanesi bir iç linkleme stratejisi geliştirip uygulamaktır.

1. En Çok Linklenen Sayfaları Saptamak

Yeni bir iç linkleme stratejisi için ilk önce Open Site Explorer' kullanarak en çok linklenen (en otoriter) sitelerin bir listesini oluşturun. Ondan sonra o linkleri organik trafik için hedeflediğiniz SEO sayfalarınıza sürükleyin. Kuramsal olarak o sayfalar, link eşitliğinin en büyük kaynaklarıdır ve sizin hedefiniz de link akışından faydalanmak ve etkili şekilde onu dağıtmaktır.

2.Hedeflenilen Bütün SEO Arama Sonuç Sayfalarını Birbirlerine Linklemek

Link inşası çabalarınızı mümkün olduğunca çok ölçmek iyi bir fikirdir. Bir web sitesindeki hedeflediğiniz bütün SEO arama sonuç sayfalarını birbirleriyle linklemek bu ölçümü yapmanın çok iyi bir yoludur. Çünkü bir SEO arama sonuç sayfasına bir gelen linki her inşa ettiğinizde, o link eşitliği diğer SEO arama sonuç sayfalarınıza da aktarılacak, böylece bu çabanızdan aldığınız değer katlanacaktır. SEO arama sonuç sayfalarını birbirlerine bağlamanın en kolay yolu, bir sayfanın sonuna ya da kenar çubuğuna bir "ilgili bağlantılar/linkler

Kaynak