Merhabalar, bugün sizlere bilmeyen veya tam olarak kavramını çözememiş arkadaşlar için Meta tag’ları sizin anlayacağınız dilde basit olarak anlatacağım.

Meta Tag Nedir?

Meta tag sitenize gelen Google, Yahoo, Yandex, Bing gibi arama motoru botlarının sitenizin başlık, site açıklamanız, anahtar kelime vb. şeyleri arama motorlarında nasıl gösterileceğine yarar. Bu kodlar <HEAD> ve </HEAD> etiketleri arasına yerleştirilmiş bilgi etiketleridir. İsterseniz lafı fazla uzatmadan meta tag kodlarını sizlere açıklayayım.

- Title -

Title, arama motorlarında sitenizin başlığının nasıl görüneceğini sağlar.

scription">Kod:
<title> buraya site başlığınızı yazınız. </title>
Yukarıda verdiğim şekilde kullanmanız gerek.

- Description -


Kod:
<meta name="description" content="Sitenizi özetleyen açıklamayı yazın" />
Description, sitenizin açıklamasıdır. Arama motorlarında site başlığınızın altında hemen görüntülenen kısımdır. Birçok arama motoru bu koda hala dikkat eder. Site açıklamanızı fazla uzun olmama kaydıyla yazınız.

- Keywords -


Kod:
<meta name="keywords" content="wordpress, kisisel blog, anil more kahraman," />
Keywords, türkçe anlamı Anahtar Kelimeler’dir. Anahtar kelimeler arama motorlarında hangi kelimelerde sitenizin arama sonuçlarında çıkmasını istiyorsanız onları yazmalısınız. Arama motorları bildiğim kadarı ile bu kodu fazla dikkate almıyorlar fakat yazmakta fayda var.

- Robots -

Kod:
<meta name="robots" content="index,follow" />
Bu kod ise, arama motoru botlarının sitenizde ki içeriklerin arama motorlarında indekslensin veya indekslenmesin, içerik linkleri takip edilsin veya edilmesin gibi bilgileri botlara aktarmak için kullanılır. Bu kodun pek fazla kullanıldığı söylenemez. Bunun yerine sitenizde bir robots.txt dosyası oluşturup bilgi vermeniz daha mantıklıdır. Bilmeyenler Google’da robots.txt hakkında araştırma yapabilirler bunun için bir çok makale mevcuttur.

- Content Type -

Kod:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
Bu kod, sitenizde ki yazı yapısı hakkında botlara bilgi vermektedir. Kısaca herkesin eklemesi gereken bir kod diyebilirim.

Kaynak