Lastik, sürüş güvenliği, yol tutuş ve fren mesafesi gibi özellikleri ile sanılanın aksine aracınızın en önemli parçalarından biri olmaktadır. Omuz blokları, sırt desenleri, dişleri ile her markaya ve modele göre farklılık gösteren bu teknik ekipmanın yaz ve kış mevsimine göre de özel olarak kullanılması gerekmektedir. Kış mevsimine uygun olarak üretilen lastiklerin sırt desenlerinin ve kar ve buzda dahi yüksek yol tutuş kabiliyeti çok önemli olmaktadır.
Sessiz, yüksek viraj ve yumuşak dönüş yeteneğine sahip olarak araç kullanıcılarının hizmetine kaliteli ürünler sunan firmalar,lastik fiyatları açısından farklılık göstermektedir. Uluslararası araç teknik ekipmanı satışı yapan firmalarda tek bir ürünün fiyatı 150 TL'den başlarken yerel firmalarda daha uygun fiyatlarda satış yapanlar vardır.
Türkiye'nin en önemli araç ekipmanı satışı yapan firmalarından biri olan petlas, ürettiği ürünler ile müşterilerine yol tutuş, sessizlik, yüksek fren ve viraj kabiliyeti sunuyor. Ürettiği otomobil ve binek araç ekipmanlarının yanı sıra sırttaki Z şeklindeki kerfler ile ıslak ve kuru zeminde yüksek sürüş performansı ve keyfi sunarken kısa fren mesafesi ile de dikkat çeken Fullpower PT825 ürününü hafif ticari araçlar için üretmektedir. Snowmaster W601 ürünü ise geniş yanal olukları ve dönme yönüne uygun ayarlanmış bloklarla karlı yüzeylerde güvenle yolculuk yapmayı sağlar. Ayrıca desen gürültüsü en aza indirirerek sürüş konforu arttırılmış ve fren mesafesi azaltılmıştır.