E-ticaret ve Sosyal MedyaArtık kimsenin bizlere baştan baştan Sosyal medya son derece etkili bir pazarlama aracı olduğunu hatırlatmasına gerek kalmadığını, her bilinçli eticaret yöneticisinin sosyal medyanın gücünün farkında olduğunu düşünmekteyiz. Son yıllarda Markanızı duyurmak, müşteri sadakatini artırmak, müşteri hizmetleri sunmak veya doğrudan satış yapmak gibi pek çok farklı argümanda e-ticaret sitenize büyük faydalar sağlayabiliyoruz.
Ancak bir pek farkına varılmasa da bugünkü hali ile sosyal medyanın, internetin sunduğu en büyük avantajlardan biri olan her şeyin ölçümlenebilir olması açısından halen geride kaldığını da kabul etmeliyiz.
Google Analytics bizlere sunduğu benzeri ölçümleme yöntemleriyle sosyal hesaplardan, ne kadar trafik sağladığınızı, özel hedeflemelerle sosyal ağlardan gelen bu trafiğin oranının ne kadar olduğu ve satışlarımıza nasıl dönüşü olduğu konusunda bir fikir edinebilirsiniz. Tabi bu sonuçlar doğal olarak yaklaşık sonuçlardır.
Pratik olarak ölçümlemelere daha kesin sonuç alabileceğiniz etkin yöntemler de var.
Fakat Facebook ve Twitter gibi ağların doğrudan satış sağlama potansiyelini de hafife almamakta fayda var. Doğru kullanıldığında bu mecralardan çok ciddi satış potansiyelleri sağlayabilir. Önemli olan bunu ölçebiliyor olmanız.
Hediye Çekleri ile ölçümleme
Tanımladığınız özel hediye çeki kodunu sadece sosyal medya üzerinden paylaşabilir, kodun kullanımı ile sosyal medya üzerinden satış potansiyeli ve kazancınızı da hesaplamanız için eticaret sisteminizde yapacağınız bir iki değişiklikle bunu ölçümleyebilirsiniz. Farklı sosyal hesaplarınızda farklı kodlar kullanarak size ne kadar kazandırdığını ayrı ayrı da ölçebilirsiniz. Bu sayede hangi ağın sizin için daha karlı olduğuna karar vermeniz de kolaylaşmış olacaktır. Bu iki farklı kodu ister eş zamanlı, ister farkı zamanlarda yayınlayarak sonuçları karşılaştırmanız mümkün.
Sadece böyle bir karşılaştırma yapmayı düşünüyorsanız hediye çeklerinin değerlerinin ve koşullarının birbirleri ile aynı veya çok yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Tabi bunları gerçekleştirmek için eticaret alt yapınızda da bir dizi değişiklik yapmanız gerekecektir. Bu sayede daha sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz.


Alıntı: https://blog.platinmarket.com/e-tica...-sosyal-medya/


Kaynak