Ubuntu 12.04 LTS'nin Güvenliği tescillendi.

İngiliz Güvenlik Ajansı'nın mobil ve masaüstü işletim sistemi güvenlik testinde Ubuntu 12.04 LTS en üstte yer aldı.
Ajansın güvenlik bilgi birimi en popüler işletim sistemlerinde 12 puanlı bir güvenlik kriteri karşılaştırması yaptı.
Android,Mac Os x ve Microsoft 7,8 ve RT karşılaştırılan sistemlerdi.
Ajansın bulgularıyla detaylandırılan bir rapor geçen yılın sonlarında yayımlandı.

Hükümet yetkilileri tarafından ele alınan kontrol süreçlerinde, data girişlerinin kontrolü, internet servisleri ve e-mail güvenliği konularını içeren resmi bir sıralama olduğu belirtildi.
Her bir işletim sisteminin güvenlik özellikleri, sistemlerin en iyi kullanım ,kurulum, sistem konfigürasyonu konuları; hükümet güvenlik gerekliliklerini ne kadar karşıladığı gibi bilgiler detaylı bir şekilde ele alındı.
Kurumun yaptığı testleri sadece Ubuntu 12 de 9 yaparak geçen tek sistem oldu.Diğer sistemlerin bu kritere yaklaşamadığı hatta bir takım sertifika riskleri taşıdıkları belirlendi.Açık kaynak sistem kullanıcıları için güzel bir sonuç olduğu belirtilen haberde, "her zaman daha güvenli bir sistem için açık kaynak” sloganı da netleşmiş oldu.

Raporu detaylarıyla incelemek için : https://www.gov.uk/government/collections/end-user-devices-security-guidance–2
kaynak: Ubuntu 12.04 Beats Windows, Mac In GCHQ Security Report | OMG! Ubuntu!
Ubuntu 12.04 LTS'nin Güvenliği tescillendi