Yeni Başlayanlar için E-TicaretE-Ticaret zorlu ve mücadele dolu bir mecra; çünkü kuralları anlık yazılıyor ve de kolayca değişebiliyor. E-ticaret, giderek bir tık ötede olmaktan çok daha karmaşık bir hal alıyor. Ziyaretçiler ve e-ticaret sitesi arasındaki organik ilişki, bu sistemin kurallarını da etkiliyor ve kurallar genellikle suyun üzerine yazılan sözler gibi, akışkan ve de şekilsiz olabiliyorlar. Bu nedenle e-ticaret ilkeleri de her an değişebiliyor.
E-ticaretin ilişkiler kısmı bu kadar komplike olmasına rağmen, temel prensipte ziyaretçi ve site arasındaki ilişki son derece basittir. Eğer ziyaretçi e-ticaret sitenizi beğenmezse, alışveriş yapacak başka bir site aramaya koyulur ve büyük ihtimalle bir daha sizin adersinizi ziyaret etmez bile. Eğer daha çok ziyaretçi almak ve bu ziyaretçilerin bir kısmını da devamlı müşterilere dönüştürmek istiyorsanız; en az ürün kaliteniz kadar dikkat etmeniz gereken bir husus daha var. O da e-ticaret sitenizin kolay kullanılabilir olması ve de ziyaretçilerin işini kolaylaştıran, güvenilir ve hoş gözüken bir site olmasıdır. Unutmayın; internet siteniz sizin mağazanızdır. Ve hiç kimse karmakarışık, kirli ve de suratsız bir mağazadan alışveriş yapmak istemez. Raflarınız çok yüksekteyse ve ürünlere ulaşamıyorlarsa, kimse ürünlerinizi denemek istemez ve mağazanızı terk eder.
1. Ziyaretçiler ürünlerinize dokunamıyor
Sakın unutmayın, internet hakkında asla unutmamanız gereken bir kural varsa o da internetin sanal bir mecra olduğudur. Bu sanal mecrada herkes dilediğini yapmakta özgür gibi gözükse de, kimsenin asla yapamayacağı tek şey, internetteki herhangi bir bilgi ya da nesneye gerçekten dokunmaktır. Bu da aslında e-ticareti zorlaştıran gizli düşman olarak tanımlanır. Dolayısıyla, yapmanız gereken sattığınız ürünlerin özelliklerini son derece açık ve anlaşılır şekilde, tane tane anlatmak ve de yüksek çözünürlüklü, kaliteli fotoğraflarla sunmak. Başka bir deyişle ziyaretçileriniz ürünlerinizi dokunmadan özümsemek isteyeceklerdir. Bunu onlara vermelisiniz, aksi halde satış yapamazsınız. Kimse görmediği bir ürünü almak istemez.
2. Tasarım önemli, ama sitenin performansı da en az tasarım kadar önemli
E-ticaret sitenizin eşsiz tasarımı ve albenisi elbette son derece önemli. Tasarım, ziyaretçileri siteyi gezmeye iten yegane özelliktir. Ancak e-ticaret sitelerinde sonuç odaklı olmak istiyorsanız, yani satışı artırmak istiyorsanız; sitenin performansına da en az tasarımı kadar önem verin. Yavaş ilerleyen e-ticaret siteleri, sürekli takılan butonlar, tek tıkla ulaşılamayan menüler, uzayıp giden işlem aşamaları ve bitmek bilmeyen, doldurulması gereken formlar; ziyaretçileri sitenizden uzaklaştıracaktır. Alışveriş yaparken insanlar bir an önce istediklerine sahip olmak isterler. Önlerine sürekli bir engel çıkarırsanız sıkılacak ve aynı ürünü daha kısa sürede alabilecekleri başka bir mecraya yöneleceklerdir.
3. Mail zinciri ve haberleşme
Bir e-ticaret sitesinde “müşteri hizmetleri” birimi bulundurmak son derece önemlidir. İnternet mecrasında müşteri hizmetleri demek, iyi iletişim ve gerçek insanlar tarafından cevaplanan e-postalar demektir. Sitenizi ziyaret edenler ve potansiyel müşteriler her zaman “bize ulaşın” butonuna tıklayabilmeli, şikayet ve önerilerini bildirirken de gerçekten size ulaşabilmelidirler. Makinelerin otomatik cevapları ve geç dönülen cevaplar, artık internet kullanıcılarını kesinlikle tatmin etmiyor. Küçük de olsa bir iletişim birimi kurmanız, bu mecrada ilerlerken büyümenize ve güvenilir görünmenize yardımcı olacaktır.
4. Site içi aramanın önemi
Muhtemelen son derece iyi tasarlanmış, kaliteli ürünler satan ve de müşteri memnuniyetine önem veren bir e-ticaret siteniz var. üstelik ana sayfanız da son derece hoş ve de albenisi hayli yüksek. Peki ama ziyaretçiler ürünlerinizin tam***** nasıl ulaşabilecekler? Bunun için kusursuza yakın bir site içi arama uygulamanız olması gerekir. Ziyaretçilerin aradıklarına ulaşabilmeleri çok önemlidir. Pek çok e-ticaret sitesi, bu hizmetin yokluğu yüzünden kaybediyor, çünkü ziyaretçiler sitede zaten bulunan bazı ürünlere ulaşamıyorlar. Unutmayın; insanların bir şeyleri satın alabilmesi için, ona önce ulaşabilmeleri gerekir.
5. Yenilikçi misiniz? Emin misiniz?
E-ticaret, geçmişi son derece yeni olan ve dünyada yeni oluşmakta olan bir ticaret alanı. Hatta milyonlarca insanın henüz e-ticarretten haberi bile yok ve hayatında internet üzerinden hiç alışveriş yapmamış insanların sayısı her ülkede milyonları bulabiliyor. Ancak buna rağmen, dünyada binlerce e-ticaret sitesi var ve bu sayı giderek artıyor. Dolayısıyla, bu alanda çok yenilikçi bir fikriniz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Çok farklı bir tasarım ve sunuşla bu mecraya girmek isteyebilirsiniz. Ancak büyük ihtimalle deneyeceğiniz yollar çoktan denenmiş olacak ve yapmak istedikleriniz yapılmış olacak. Belki Türkiye’de değil, ama dünyanın herhangi bir yerinde. Üstelik internet gezginleri bunu siz öğrenmeden önce öğrenecektir. Bu nedenle kesinlikle PlatinMarket gibi profesyonel bir ekiple çalışın. Sizi doğru yönlendirebilecek ve gerçek yaratıcılığın ne olduğu konusunda yol verebilecek bir danışman ekibi ile gerçek başarıyı yakalayabilirsiniz. Aksi halde, birbirinin aynı olan e-ticaret siteleri çöplüğündeki güzide yerinizi almanız kaçınılmaz olacaktır.


Alıntı: https://blog.platinmarket.com/yeni-ba...cin-e-ticaret/


Kaynak