Google'daki istemediğiniz bilgileriniz silinebilecekGoogle'deki bilgilerinizin saklanmasını istememeniz durumunda, Google'den elde edeceğiniz bir formlar ile bilgileri sildirme şansınız olacak.

AB Mahkemesi tarafından alınan kararı uygulamaya koyan Google, tüm AB vatandaşlarına istemedikleri bilgileri sildirme şansı tanıdı.

Google'den yapılan açıklamaya göre 1 Haziran tarihinden itibaren Avrupa vatandaşları istemedikleri bilgileri Google'de bulacakları formlarda liste halinde yazarak silinmesini isteyebilecekler. Bilgilerinin silinmesini isteyenler özel olarak belirtmemeleri durumunda bilgileri sadece Avrupa Google'de silinecek ancak ABD ve diğer ülkelerde okunabilecek. Bilgilerinin silinmesini isteyenlerin dolduracakları formda bilgilerin hangi ülkelerde silinmesini istediklerini belirtmeleri gerekiyor.

Google'ın, talep gelmesi durumunda Avrupa'da 500 milyon civarında İnternet kullanıcısının eski bilgilerini silmek zorunda kalacağı bunun maliyetinin de milyarlarca doları bulacağı bildirildi. AB Komisyonu, Google'de bilgilerin saklanmasıyla ilgili yaklaşık 20 yıl eski yasanın şimdi 28 üye ülke için tek olacağını bildirdi. Google'nin AB kararından sonra yapılacak müracaat akınına karşı üst düzey yönetim çalışanları ve tarafsız uzmanlardan oluşan bir komisyon kurduğu ve bu komisyonun bilgilerin silinmesi konusuyla ilgileneceği bildirildi.


KaynaK


Kaynak