VBulletin 3.x ten 4.x'e Geçiş Nasıl Yapılır?

VBulletin 3.x ten 4.x'e yükseltmenin bir çok kişi için problem olduğunu gördüm. Bu konuda esaslı bir yazı da Türkçe olarak yok maalesef.

Yazımızı sonuna kadar okursanız vbulletin 3.8.x'den sorunsuz bir geçiş yaparsınız. Vbseo kullanıyorsanız Vbseo 3.3.x'den vbseo 3.5.x'e geçişi de beraberinde anlatacağım. URL Rewrite kurallarını bozmadan upgrade yapma şansınız olacak.

Vbulletin 4.x Upgrade Öncesi Temel Hazırlıklar


1. Vbulletin SQL Yedeğini alın.
2. Vbulletin 3.x.x FTP Yedeği alın.
3. Vbseo yedek alın (vbseo_all.xml ve vbseo_urls.xml ayrı ayrı alın.)


Vbulletin 4.x Upgrade Hazırlıkları

Temel Hazırlıkları yaptıktan sonra yapmamız gereken bir kaç işlem daha mevcut. Bu işlemler sağlıklı bir Vbulletin 4.0 yükseltmesi için yapılması gerekmektedir.

Benim aldığım bir hata template hatasıydı. Template hatası en sık alınan hataymış bunu öğrendim. O yüzden bunun için bir ayar yapacağız. Bir de hook yani pluginler diğer bir adla eklentiler 4.0'da çalışmayacak. Çünkü vb'nin kodlama stili değişti. Zaten 4.x'e geçip şablonları gezince kodların daha farklı yazıldığını göreceksiniz.

Benim tavsiyem bütük eklentilerinizi siliniz. Eklentileri silince dosyalarınız ftp'de kalacağı için bütün ftp dosyalarınızı silmek daha temiz olacaktır. En azından 3.x.x'den hiçbir kalıntı olmaz. Burada silmemeniz gereken klasörleri hatırlatayım.


/customavatars
/customgroupicons
/customprofilepics
/images
/tmp(Eğer kullanıyorsanız)
Yukarıdaki klasörler üyelere ait resimler, avatarlar vs. içerdiği için bu klasörlerin silinmemesi lazım. Zaten dosyaları tamamen silsek bile yedeklerimiz mevcut. Eğer dosya silme işlemi yapmazsanız üzerine yükleyecek ve pluginleri çalıştırmaya çalışırsanız hata alma ihtimaliniz çok yüksek. Ama bunu yaparsanız da bir önlem söyleyim. Yükleyeceğiniz vbulletin 4.0 config.php dosyasında
scription">PHP- Kodu:
<?php
satırından hemen sonra
description">PHP- Kodu:
define('DISABLE_HOOKS'true); 
yazın. Böylelikle plug-inler kurulum esnasında ve sonrasında pasif kalacak. Kurulum başarı ile sonuçlanınca

PHP- Kodu:
//define('DISABLE_HOOKS', true); 
şeklinde değişim yaparsınız. İhtiyaç olunca baştaki // işareti kaldırarak tekrar pluginleri pasif edersiniz. Ama benim tavsiyem pluginleri komple silmeniz. Tercih sizin.

Dosyaları sildikten veya pluginleri pasif ettikten sonra vbulletin 4.0 config.php dosyamızı da ayarladıktan sonra vbulletin 4.0 dosyalarını upload edeceğiz. Dosyalarımızı upload edelim. Eğer Vbseo kullanıyorsanız htaccess'de değişiklik yaptığınız için dosyalarımız upload edilse bile sistem Internal Server Error hatası verecek. Çünkü /vbseocp.php dosyası ftp'de bulunmayacak. Onu yükleseniz bile beyaz sayfa görünecek. İşte burada htaccess dosyamızı eski hale getirmek gerekiyor. htaccess'in de yedeğini almıştık. Şimdi htaccess'i şöyle değiştircez.


PHP- Kodu:
     <IfModule mod_security.cSecFilterEngine Off SecFilterScanPOST Off </IfModuleBu şekilde değiştirince upload sonrası /install/install.php bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Buraya Vbulletin Licence Numaranızı yazarak upgrade bölümüne geçebilirsiniz. Upgrade bayağı uzun sürüyor. Normal 3.x.x 'den 3.x.x 'e geçiş gibi kısa değil. Sanki sıfırdan kuruyor gibihatta daha uzun sürüyor. O yüzden tedirgin olmayın sabırlı olun.Template hataları alıp kurulum sonrası bembeyaz css'siz iğrenç bir görünüm istemiyorsanız kuruluma geçmeden önce
PHP- Kodu:
/clientscript/vbulletin_css 
Klasörünü Chmod 777 yapın. Yazma izni verelim ki vbulletin 4.x CSS'leri yazılsın.

Artık geçiş için tüm hazırlıklar bitti. Şimdi ileri ileri diyerek kurulumu yapabilirsiniz.

Vbulletin 4.x Serisine Upgrade Sonrası Yapılacaklar

1. Vbseo kurulduktan sonra yedek aldığınız ayarları içeri alın. URL Rewrite ayarlarınız vs. hepsi korunacak.
2. Vbulletin CMS üzerine biraz araştırma yapın. En çok bu sistem kafa yorduracak size.

Anlamadığınız kısımlar varsa sorabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım.

Alıntı: https://vbulletin.web.tr/showthread....%C4%B1l%C4%B1r