Amanos Dağları'nda yaşayan Geyik Böceği'nin gebe kalmayı kolaylaştırdığı iddiası, sınırları aştı. Japonlar, nadir görülen türün örneklerini kaçırdı. Mucize hayvanın çizgi filmi bile yapıldı. Koleksiyonerler ise Hatay'a aktı.Dünyada sadece Hatay'daki Amanos Dağları'nda yaşayan "Akbez Geyik Böceği" dünyaya açıldı. Gebe kalmaya yardımcı olduğu düşünülen mucize böcek, Japonlar'ın gözdesi oldu.

EN DEĞERLİ BÖCEK TÜRÜ

Amanos Dağları'nda yaşayan Akbez Geyik Böceği, en değerli böcek türlerinin başına yerleşti. Çocuk sahibi olamayan çiftler ise bu böceği çok sevdi. Çünkü bir inanışa göre, Geyik Böceği kurutulup yenildiği takdirde kadınların gebe kalmasına yardımcı oluyordu. Bunu duyan ünlü bir Japon ilaç firması, soluğu Türkiye'de aldı. "Hataylı böceklerin" örneklerini kaçırdı.

ARAŞTIRMACILARIN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Firma ayrıca böcekten esinlenerek hazırlanan çizgi filmin yapımcılığını da üstlendi. "Mushiking: King of the Beetles" (Böceklerin Kralı) adlı çizgi film ve Oyun kartları, kısa sürede büyük ilgi gördü. Başta Japonlar olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki koleksiyoner ve araştırmacılar, Hatay'a gitmeye başladı. Turistler, Geyik Böceği'nden satın almak için sıraya girdi.

TANESİ BİNLERCE DOLAR

Geyik Böceği, dünyada bilinen 800 çeşidi arasında en değerlisi olarak gösteriliyor. Dünyada sadece Amanos Dağları'nda yaşıyor. 6 antenli böcek türünün boyları, 5-10 santimetre arasında değişiyor. Koleksiyonerlerin tanesine binlerce dolar ödediği Geyik Böceği türünün korunması ve yurt dışına kaçırılmasının engellenmesi için çalışmalar devam ediyor.

Takvim