İçerik Pazarlama ve Önemi
İnternetin yaşamımızdaki yeri hızla artarken firmalar da kendileri için yeni yeni yöntemler geliştirdiler. Klasik pazarlama yöntemleri önemini yavaş yavaş kaybederken yerlerini daha modern pazarlama yöntemlerine bırakmaya başladı. Yeni pazarlama stratejilerinden biri olan içerik pazarlama son yıllarda internet ile hayatımıza giren kavramlardan biri oldu. Peki, nedir bu içerik pazarlama? Geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olan bu yaklaşım; uygun üretilen içerikle beraber markanın gücünü, satışlarını, müşterilerin güvenini kolay bir şekilde artırılabilmektedir.
Bunu nasıl mı yapacaksınız, işte size çözüm:
İçeriği yaratmadan önce pazara girişi düşünün: İçerik pazarlamasına başlamadan önce onun nerede, nasıl ve kimler için dağıtılacağını düşünün. Eğer etrafta kimse yoksa ormanda bir ağacın yıkıldığını kimse duymaz. Planlamadan hazırladığınız içerik pazarlama stratejisi hiçbir insanın dikkatini çekmeden uçup gider. Bu yüzden öncelikle şu soruların cevaplarını aldığınızdan emin olun:

  • İçerik ulaşmayı düşündüğüm hedeflere odaklı mı?
  • Amaçlarımın anahtar kelimeleri bu içerikte yer alıyor mu?
  • Bu içeriği hangi sitelerde paylaşmalıyım?
  • Bir ziyaretçi neden bu içeriğe dikkat etmeli?

İçeriğinizi müşterinizle eşleştirin: Herhangi bir ürün üretilirken akla gelen ilk sorulardan biri; “Kim için üretiyorum?”. Siz ürününüzü sadece iş adamları için üretiyorum diyorsanız alıcılarınızın kişiliğine uygun bir takım içerikler hazırlamalısınız. Örneğin iş adamları için bir yazılım ürettiğinizi düşünelim. Bunu pazarlamadan önce o iş adamlarının ne kadar süredir şirkette çalıştığını, kendilerini nasıl tanımladıklarını, ortalama gelirlerinin ne oldukları gibi soruları cevaplamalısınız. Böylelikle müşterinize hangi kanallar vasıtasıyla ulaşabileceğinizi bulabilirsiniz.
Eşsiz içerikler bulun: İnsanlar uzun ve sıkıcı yazılar okumak yerine, video,fotoğraf vb. gibi araçlarla bilgiye daha kolay ulaşmakta. Teknolojik olarak neredeyse imkânsız hiçbir şeyin olmadığı bir çağda yaşamaktayız Bu yüzden bir ürünü pazarlamadan önce insanların dikkatini çekebilecek eşsiz içerikler bulmaya çalışın. Geleneksel yöntemler yerine müşterilerinizle ilişkilerinizi geliştirecek resimler, videolar, e-kitaplar, podcats’ler bulmayı deneyin. Hedef kitlenizin dikkatini çekebilecek görsel ve düşünsel bilgi verici içerikler hazırlayın.
Sosyal Medyayı Kullanın: Bloglar, Facebook, Twitter şirketinizin kurumsal kişiliğinden sıyrılmasını ve halka ulaşmasını sağlar. Bu kanalları kullanarak hem hedef kitlenize daha kolay bir şekilde ulaşıp hem de daha samimi ve yaratıcı olabilirsiniz.
Eğer ulaşmak istediğiniz amaçları ve hedef kitleyi doğru şekilde belirlerseniz bu ipuçları size yardımcı olacaktır. Böylelikle sosyal medyada samimi ve yaratıcı olabilir, hem markanızın bilinirliğini hem de müşteri sayınızı artırabilirsiniz.


Alıntı: https://www.bebga.com/icerik-pazarlama-ve-onemi/


Kaynak