Türkiye'yi Instagram'dan dünyaya tanıttı

Türkiye'nin sosyal medya üzerinden tanıtımını amaçlayan "ComeSee Turkey" projesi kapsamında değişik ülkelerden gelen fotoğrafçıların Instagram hesaplarından yayınladıkları fotoğraflar, 46 milyon kullanıcıya ulaştı.

Projenin yürütücüsü ve fotoğraf sanatçısı Mustafa Seven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sosyal medyanın son dönemde çok hızlı büyüdüğünü, fotoğraf paylaşım sitesi Instagram'ın da dünyada milyonlarca kullanıcısı olan en popüler sosyal medya araçlarından birisi haline geldiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayelerinde TOBB'un ana sponsorluğunda Instagram'ın gücünü kullanarak Türkiye'nin tanıtımını yapmak amacıyla "ComeSee Turkey" projesini hayata geçirdiklerini dile getiren Seven, bu kapsamda, bu mecranın popüler isimlerini, takipçi sayıları çok yüksek fotoğrafçıları Türkiye'ye davet ettiklerini, ülkenin tarihi, kültürel ve turistik açıdan önemli destinasyonlarını ziyaret ettiklerini kaydetti.

İki rota üzerinden yola çıkan fotoğrafçıların çektikleri fotoğrafları hesapları üzerinden paylaştığını aktaran Seven, şu bilgileri verdi:

Proje, A ve B olmak üzere iki rotadan oluştu. Her rotada 10'ar fotoğrafçı davet ettik. A Rotası, Trabzon'dan başlayıp, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da bitti. B Rotası ise Orta Anadolu, Akdeniz, Ege ve Marmara üzerinden devam etti. Toplamda 7 bin kilometre yol yaptık, 24 ile uğradık. A Rotası 15 Nisan'da başladı, 27 Nisan'da sona erdi. B Rotası da 15 Mayıs'ta başladı, 27 Mayıs'ta tamamlandı.

Proje için değişik ülkelerin fotoğrafçılarını davet etmeye çalıştık. Amerika kıtasından, Uzak Asya'dan, Orta Avrupa, Avrupa ve Orta Doğu'dan fotoğrafçılarımız oldu. Tüm dünyayı kapsayacak biçimde seçim yaptık ama fotoğrafçı seçiminde en belirgin kriterimiz; yüksek takipçi sayısına sahip olmasıydı. Bir buçuk ayda 46 milyon insana ulaştık Projeye başlarken hedeflerini 26 milyon kullanıcıya ulaşmak olarak koyduklarını anlatan Seven, "A ve B rotası biteli üç, dört gün oldu. En son rakam şu anda 46 milyon. Proje kapsamında 1,5 ayda 46 milyon insana ulaştık. Bu beklentimizin çok üzerinde bir rakam" diye konuştu. Mustafa Seven, projeye sahip çıkan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve ana sponsor TOBB Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu ve ekibine teşekkür ederek, "Onlar olmasaydı bu projeyi gerçekleştirmemiz çok zordu. Bize inandılar ve güvendiler. Sosyal medyanın gücüne inandıkları için onla teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Proje yeni rotalarla devam edecek. Bu tarz projelerin dünyanın değişik ülkelerinde yapıldığını ancak hiçbirisinin Türkiye'deki kadar başarılı olamadığını söyleyen Seven, "İsrail bunu hemen hemen her sene yapıyor. Kanada, Brezilya ve İspanya da yaptı ama hiçbiri bu kadar başarılı olamadı. Bizim takipçi sayımız çok çok yüksek" dedi.

Fotoğraf sanatçısı Mustafa Seven, ana mecraları Instagram yanında bütün sosyal medyayı kullandıklarını anlatarak, projenin nasıl ortaya çıktığını şu sözlerle anlattı: Instagram'ı çok aktif kullanan bir fotoğrafçıyım. Bu kapsamda dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya aracı Instagram'dır. Instagram, aktif kullanıcı sayısı bakımından da dünyanın en büyük sosyal medya aracı durumunda. Bunun dili de fotoğraf üzerine.

Instagram'ın ülke tanıtımı için inanılmaz bir mecra olduğunu düşünüyordum.Türkiye'de geleneksel medya araçlarıyla ülke tanıtımları yapılıyordu. Ama Instagram'da direkt fotoğrafa baktıran ve fotoğrafa ilgi duyan genç bir kuşak var. Bu, turizm açısından da 'hedef kitle' diyebileceğimiz çok genç bir kitle. Bunun bizim için fırsat olduğunu düşündüm ve bu fikir üzerinden yola çıktım.

Çalışmalara yaklaşık 1,5 yıl önce başladım. Daha sonra da bir ziyaretimizde Sayın Abdullah Gül'e bahsettim. Çok hoşuna gitti. Kendisi sosyal medyayı çok aktif biçimde kullanıyor. Bize inandı, destek oldu. Biz de sonuçlarından çok mutluyuz. Ülkemiz açısından çok farklı ve çok sayıda geri dönüşü olan bir projeye imza attık. Seven, projenin yeni rotalarda devam edeceğini belirterek, "Bu sefer genel Türkiye tanıtımından ziyade daha lokal ilerlemeyi hedefliyoruz. Genel tur bitti, şimdi nokta atışları yapmayı hedefliyoruz" bilgisini verdi.

KaynaK

Kaynak