En kolay yoldan Google bizi görsün beğensin ve birinci sayfaya alsın diye çabalayıp duruyoruz. Bunun bir kolay yolu varmı? Google aslında defalarca bunu açıkladı ve yine algoritmalarını bu yönde güncelleyip duruyor. her ne kadar seocu arkadaşlar backlink diye atıp tutsalar da işin özü kendi sitemizde bitiyor.

Google çok web aracı yayınlamıyor ancak sadece 3 adet araç sürdü.

webmaster tools
rich snippets tool
ve page speed analyser

neden sadece bu üçü. backlink takip araçları vs yokda sadece bunları piyasaya sürmüş durumda. bunu biraz düşünürsek sonuç aslında oldukça açık. Eğer Sıralamada yer sahibi olmak istiyorsanız kesinlikle sitenizin düzgün yapılandırılmış olması gerek. Öyle ise yapılması gereken şey sayfalarımıza bakıp uygun olup olmadıklarına karar vermek olacaktır.

biraz daha yakından bakarsak; site yükleme hızı bu 3 araçtan 2 tanesinde önemli yere sahip hem page speed anaylser hemde webmaster tools tan izlenebiliyor, keza snippets ler yine webmaster tools tan ve rich snippets tooldan izlenebiliyor. ayrıca bunların önemli olduğuna dair google yığınla açıklama yaptı.

öyle ise ilk yapılması gereken bunlara dikkat etmek olacaktır.

benim için bu ikisinden en önemlisi sayfa yükleme hızı. neden mi Google herzaman ziyaretçi önemlidir diyor. Gerçek bir hitin ziyaretçi durumuna gelmesi için hızlı bir şekilde sayfayı görmesi gerek. bu durumda sayfa yükleme hızım yüksek ve cevap sürem kısa olmalı. bunu sağlamak için html bir sayfa ile full css ve scriptli sayfalarımı yükleyip test etmeliyim. ve yaptımda;

hizmet verdiğim sitelerden birine normal sayfaları haricinde yine aynı içeriklerin kullnıldığı html sayfalar koydum ve yaklaşık 3 ay takip ettim. ne mi gördüm ilginç sadece içeriğin olduğu salt html sayfalar gerçek sitenin sayfalarının önüne geçti. hatta bazı sözcüklerde 1. sayfanın en üstüne oturdu. öyleyse sayfa yükleme hızı çok ama çok çok önemli diye düşündüm ve gerçek sayfaları optimizde ettim ve mümkün oluğunca css ve js dosyaları kaldırdım. page speed aracı ile resimleri optimize ettim. Sonuçmu 1. sayfa ilk 3.

buna ne buyrulur. Bu durumdan bir çıkarım yapmak gerekirse sonuç aslında açık. Ne kadar hızlı yüklenen site o kadar yüksek sıralama.
Google +

Not: Niye Detaylı Anlatmadın nasıl yapcaz Diye söylenen arkadaşlarım olursa; Lütfen Google chrome için pagespeed tool u chromelarına kursundar açık bir şekilde anlatıyor. tekrar yazma gereği duymadım onun için

Kaynak