Apple Akıllı Ev Teknolojisi

Apple dan süper bir gelişme çok yakında nesnelerin interneti geliyor .Peki nedir bu nesnelerin interneti nesnelerin interneti Google ın patentini aldığı ve yakın gelecekte hepimizin odağında olacak evlerimizi bile yönetebileceğimiz bir sistem peki neler yapılabilir?

Son yıllarda sık sık gündeme gelen ve yavaş yavaş yayılmaya başlayan akıllı ev konseptine bir katkı da Apple’dan geliyor. Financial Times’ın haberine göre Cupertino’lu marka WWDC 2014 (World Wide Developers Conference) bünyesinde çok özel bir duyuruda bulunacak. Akıllı saat iWatch’un da resmen tanıtılması beklenen etkinlikte, iddiaya göre Apple yeni akıllı ev konseptini sunacak.

Apple akıllı ev projesi beklenileceği gibi iPhone gibi akıllı cihazların temelde olduğu bir kontrol şemasına sahip olacak. Proje sayesinde kullanıcı evin ışıklarını açıp, kapatabilecek, güvenlik sistemini devreye sokup, çıkartabilecek ve hatta müzik setini kontrol edebilecek.

Apple akıllı ev için ünlü marka ile anlaşacak olan üreticiler, ürünlerini bu sisteme göre üretecek ve özel bir lisansa sahip olacaklar. Şimdilik anlaşılan firmalara dair herhangi bir detay bulunmamakta.Apple beklenildiği gibi konu ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı. Şirket daha önce akıllı ev projesi adı altında Haziran 2012 tarihinde birden fazla patenti üzerine almıştı. Işıklandırma, güvenlik sistemleri, garaj kapısı kontrolü, müzik setleri, havalandırma ve mutfak araç gereçleri ile ilgili alınan bu patentler direkt olarak Apple akıllı ev projesini işaret ediyor.

Markanın en büyük rakiplerinden biri olan Google ise kısa bir süre önce akıllı termostat gibi projeler üreten Nest Labs’i satın almıştı. Şirket eski Apple çalışanları olarak tanınan Tony Fadell ve Matt Rogers tarafından kurulmuş, satın alım sürecinde 2,8 milyar dolar gibi rekor fiyatlar dile getirilmişti.