Ubuntu’da Turkcell 3G VINN USB Modem ile internete bağlanmak.

Aşağıda hoş bir anlatımı olan konunun mobil modem, (3g) sorunu için faydalı olacağını düşünüyorum. Burada Türkcell yazan yerleri vodafone ve avea olarak tasarlayarak da aynı yöntemlerle sorun çözülmektedir.

Ubuntu için anlatım Linux Mint için de geçerlidir.

Geçen yaz daha 3G teknolojisinin Türkiye’ye ilk geldiği zamanlar babam için gidip bir Turkcell 3G Modem (VINN) aldım. Aldıktan sonra aklıma ilk gelen şey: Linux’ta çalışır mı? Bunu oradaki yetkililere sordum. Ama sözleşmeyi imzalamıştım.

-Peki Linux’ta çalışır mı?
-(Cevap yok)
-Beyfendi Linux’ta çalışıyor mu?
-Onu danışmadaki Hüseyin Bey’e soracaksınız.
Anında danışmadayım ve:
-Hüseyin Bey siz misiniz?
-Evet, buyrun.
-VINN Modem aldım, Linux’ta çalışıp çalışmadığını sordum; size yönlendirdiler.
-1 sn bekleteceğim sizi… (Bir yere telefon açtı)
Uzun bir zaman sonra telefon kulağında:
-Bu Linüks işletim sistemi olan mı?
-Evet Linux işletim sistemi..
-Bu konuyu çağrı merkezimizi arayıp teknoloji danışmanlarından birine soracaksınız. Dedi
İçimde büyük bir karamsarlık oluştu. Kesin çalışmayacak diyordum. Çağrı merkezlerinide aramaya gerek duymadım. Sadece para tuzağıydı o çağrı merkezleri zaten.
Neyse zaten babam Linux kullanmıyordu öyle idare ederim diye düşündüm. Uzun süredir kullandı. Bugün babamla konuştuk ve bana kendi bilgisayarına da benim bilgisayarımda yüklü olan işletim sistemini yüklememi istedi (Ubuntu Linux). Bende seve seve kabul ettim. Ne de olsa bir kişiyi daha Linux kullanacaktı. Peki VINN ne olacak? Çalışacak mıydı, Çalışmayacak mıydı? İçime tekrar o karamsarlık çökmüştü. Ubuntu’yu babamın laptop’una yükledikten sonra VINN Modemi bilgisayara taktım ve bekledim. Hiç bir tepki vermiyordu. Zaten içerisindeki yükleme dosyalarıda .exe idi. Bir de kutusunda: "For Windows or Mac OS X” yazıyordu. Bir yandan Linux’ta çalışmasına olanak vermezken diğer yanda onun bir Modem olduğunu ve her sistemde çalışması gerektiğini unutmuyordum.
Birkaç forumda gezdikten sonra nasıl yapılacağını öğrendim ve bunu sizlerle paylaşmaya karar verdim. Aşağıda resimli olarak anlatacağım. Bu arada üzüldüğüm bir durum ise Türkiye’nin en iyi iletişim firmalarından birisinin satış şubesindeki elemanların hiç birisinin Linux denilen şeyin ne olduğuna dair hiç bir fikirlerinin olmamasıydı… Yazık…
———————————————————————————————–
USB Modemimizi bilgisayarımıza takalım..

Sonra Sistem Tepsisinde ki Ağ Bağlantıları simgesine tıklayalım. Ve oradan Yeni Mobil Geniş Bant (GSM) Bağlantısı seçeneğinin üzerine tıklayalım.(Bazılarında bu aşamayı yapmaya gerek kalmaz Modemi taktığınızda otomatik olarak yükleme sihirbazı açılabilir.)

Yükleme sihirbazımız açıldı. İleri diyoruz.

Sağlayıcımızın olduğu ülkeyi seçiyoruz:

Şimdi servis sağlayıcımızı seçiyoruz. Benimki Turkcell..
Aslında en önemli kısım burası. APN ismine mgb yazmalısınız. Yoksa internete bağlanma sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

Devam edip uygula diyoruz.
Modemdeki SIM kartın PIN kodunu isteyecektir: Kendi PIN kodunuzu girin.

Tamam dedikten sonra Bağlantının sağlandığını göreceksiniz.

Deneyelim…
İşte bu kadar. Teşekkürler..

Kaynak: https://ubuntuexpress.wordpress.com/...ete-baglanmak/