Linux Kurulum Nasıl Yapılır?

1- Kurulum Öncesi Yapılması Gerekenler

Linux kurmaya başlamadan önce bir takım ayarlamalar, hazırlıklar yapmanız gerekmektedir.
Linux için harddiskinizde boş bölüm oluşturmalısınız.

• Eğer windows kullanıyorsanız ve hiç Gnu/Linux için bölüm oluşturmadıysanız. Bir bölüm oluşturunuz.
  • Diskinizin boyutuna göre ayırım yapınız. En az 20 GB olması tavsiye edilir.
  • Swap (takas alanı) için 2 GB veya 4 GB lık disk bölümü oluşturunuz.

NOT: Var olan bir bölümünden yeni bölüm oluştururken dikkat ediniz. Çünkü o bölümdeki bilgiler silinecektir. Eğer bölümlemeyi windowsta yapıyorsanız disk küçültme seçeneğini kullanın.

Bu anlatıma windows kullanıcılarından linuxa geçmek isteyenler için disk bölümleme için resim eklenecektir.

• Çalışan internet bağlatınız olmalıdır. Tercihen ethernet kablosu ile kablolu bağlantı daha iyidir. Tabiki kablosuz bağlantıyı da kullanabilirsiniz.
  • Kullanmak istediğiniz Linux Dağıtımının Kurulum aşamalarını içeren anlatımın çıktısını alınız ya da internete bağlanabileceğiniz başka bilgisayar, tablet gibi cihazlarınız varsa kurulum belgesine bakınız. İhtiyacınız olacaktır.
  • Kullanmak istediğiniz kurulum CD'sini (DVD boyutunda da olabilir) indirip CD (DVD)ye ya da USB'ye yazdırın. CD - DVD için dosya iso formatındadır. Windows kullanıcıları imgburn veya imagewriter gibi bir ücretsiz CD (DVD) yakma programı ile kolayca CD'ye (DVD'ye) yazdırabilirler.

2- USB'den Linux Kurulumu

Burn your CD or create a USB drive

"USB stick" seçeneğini işaretleyip bu işlemi hangi işletim sisteminden yapacağımızı seçiyoruz.
Resimli anlatım için iki seçeneği de seçtikten sonra "Show me how" düğmesine tıklıyoruz.

İşlemin yapıldığı platformun Windows olduğunu varsayarak devam ediyorum.
Universal USB Installer ? Easy as 1 2 3 | USB Pen Drive Linux adresinden Universal USB Installer programını indiriyoruz. (2 GB'lık boş alanı olan USB bellek istemişler fakat işlemin daha sağlıklı ve sorunsuz olması için kullanacağınız USB belleğin tamamiyle boş olmasını tavsiye ederim.)
Program kurulduktan sonra daha önce indirmiş bulunduğunuz linux dağıtımına ait .iso dosyanızı USB belleğinize yüklenmesi için seçip yükleme işlemini başlatıyoruz.
[NOT: Eğer seçenekler arasında USB belleğin arta kalan kısımlarının kullanılabilmesiyle ilgili bir bölüm varsa bu seçeneği kaldırın. Boot işlemi sırasında hata verebiliyor. ]