Dijital Pazarlama’da 5 Altın Kuralİnternetin son on yıldaki hızlı gelişimiyle beraber pazarlama alanında değişimler meydana geldi. Şirketler dijital pazarlama gibi yeni pazarlama stratejileriyle tanıştı. Dijital pazarlama stratejisindeki en önemli unsur her şirketin aktif olarak kontrol etmediği halde bir dijital pazarlama stratejisine sahip olmasıdır. Siz Facebook, Twitter ya da diğer internet sitelerinde zaman harcamasanız bile müşteriler şirketinizle, markanızla ilgili kişisel görüşlerini, ürününüzün eksik taraflarını internette milyarlarca insanla paylaşmakta.
Bu yüzden sahip olduğunuz dijital pazarlama stratejilerinin hiç olmadığı kadar nasıl bir öneme sahip olduğunu öğrenmek istiyorsanız, işte çözüm:
Çözüm 1- Dijital pazarlama hedeflerinizi değerlendirin!
İyi bir dijital pazarlama stratejisi değerlendirmesinde ilk adım, geçmişte kendiniz için belirlemiş olduğunuz spesifik hedeflerin gözden geçirilmesidir. (Eğer henüz bir hedef belirlemediyseniz, bu başa çıkmanız gereken ilk konudur.)

  • Dijital pazarlama hedefleri şu gibi unsurları içerir:
  • Sosyal paylaşım sitelerindeki fan (hayran) kitlenizin büyüklüğü
  • Google gibi arama motorlarında şirketinizle ilgili pozitif yorumların sayısı
  • Sosyal ağlardan gelen ziyaretçi sayısı

Eğer önceden amaçlarınızı oluşturduysanız, bunların hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığına karar vermek için zamanınızı harcayın. Ayrıca, önceden belirlediğiniz hedeflerin bugünkü performansınıza etkisi olup olmadığınız gözlemleyin. Gerekirse yeni ürün ve hizmet sunumları oluşturun.
Çözüm 2: Hedef müşteri kitlenizi iyi belirleyin!
Hedef müşteri kitlesinin ilgi alanı ve internet aktiviteleri öğrenilmeden pazarlama kampanyası başlatılmamalıdır. Örneğin sizin Facebook’ta genç kadınları hedef alacak bir kampanya oluşturduğunuzu varsayalım. Fakat Facebook raporları kampanyanızın en çok ‘like’ oranının orta yaşlı erkeklerden geldiğini gösteriyorsa bu durumda siz pazarlama kampanyanızdaki tüm bileşenleri yeniden gözden geçirmelisiniz.
Çözüm 3: Dijital görüntünüze bir göz atın!
Müşteri hedef kitlenizi belirledikten sonra doğru dijital özellikleri kullanıp kullanmadığınız kontrol edin. Örneğin sizin bir iç çamaşırı üreticisi olduğunuzu ve hedef kitlenizi 30-40 yaş arasındaki kadınlardan oluştuğunu varsayalım. Eğer siz pazarlama planınızı Pinterest gibi fazla aktif olmadığınız bir sitede yayınlarsanız, büyük ölçüde bir zarara uğrarsınız. Bu yüzden aktif olduğunuz sosyal ağları ve bunların hedef kitlenizle uyumlu olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
Çözüm 4: Mesaj tiplerinizi gözden geçirin!
Dijital pazarlama planı olarak yayınladığınız mesaj tiplerini gözden geçirmelisiniz. Özellikle hedef kitlenizle eşleşen mesaj tiplerini ( Blog güncellemeleri, videolar vb.) iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. İkinci olarak pazarlama materyallerinizin viral kullanıcılar tarafından ne sıklıkla paylaşıldığını takip etmeniz gerekmekte. Eğer belirlemiş olduğunuz stratejiler müşterilerin beklentilerini karşılarsa, markanızın hızlı bir şekilde sosyal medyada konuşulmaya başladığını görecekseniz.
Çözüm 5- Dijital pazarlama hesaplarınızı kontrol edin
Dijital pazarlamada son adım hedefin getirilerin hesaplanmasıdır. Kazancı kuruşu kuruşuna hesaplamak biraz zor olabilir fakat yaptığınız harcamaları elde ettiğiniz kazanca oranlarsanız, dijital pazarlama stratejilerinden elde ettiğiniz kazancı öğrenebilirsiniz. Uygulamış olduğunuz stratejilerin beklentilerinize ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilirsiniz. Böylelikle pazarlama stratejilerinde değişiklikler yapabilir, hedeflerinizi daha fazla büyütebilirsiniz.

Alıntı: https://www.bebga.com/dijital-pazarlama-5-altin-kural/


Kaynak