Çöpler'den çıkan altın Türkiye'yi ihya etti
Erzincan'a bağlı Çöpler Köyü Türkiye'nin en büyük altın madenlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Buradan çıkan altın ekonomiye devasa katkı yaptı.

ERZİNCAN'ın Çöpler Köyü'ndeki Avrupa'nın sayılı Türkiye'nin ise ikinci büyük altın madeni olan sahadan yılda 6.2 ila 6.5 ton arasında altın üretiliyor.


Türkiye'de üretiminin yaklaşık yüzde 20'lik kısmını karşılayan ve ekonomiye 750 milyon dolar katkı sağlayan sahada binden fazla işçi çalışıyor.

Kent merkezine 110 kilometre uzaklıkta bulunan 2 bin 200 nüfuslu İliç ilçesi altın günlerini yaşıyor. İlçeye 8 kilometre uzaklıktaki Anagold Madencilik tarafından işletilen Çöpler Maden İşletmesi projeye başladığı 1999 yılının ardından tüm jeolojik ve ekonomik çalışmaları 2007 yılında tamamladıktan sonra yatırım kararı aldı.


ÇÖPLER KÖYÜ ALTIN TARLASI


2008 yılında ÇED, GSM ve Orman izinlerinin alınması ile birlikte faaliyete başlayan işletmede 22 Aralık 2010 günü ilk altın dökümü gerçekleştirildi. Maden sahası içerisinde kalan 230 nüfuslu Çöpler Köyü tüm binaları ve müştemilatı ile maden sınırlarının 1.5 kilometre dışına Karasu Nehri'nin yakınındaki Gembaşı mevkisine köy halkının ve köy tüzel kişiliğinin rızası ile taşındı. Köylülere iki katlı olmak üzere 33 konut yapan şirket , bunun yanında imamevi ve camide inşa etti.

altın madeni 2.png">


TÜRKİYE ÜRETİMİNİN YÜZDE 20'SİNE DENK


Şimdiye kadar 21 ton altın üretimi yapılan Çöpler maden sahasında, 30 ton üzerinde altın üretimi yapılması hedefleniyor. Anagold Madencilik Dış İlişkiler Müdürü Melik Zafer Yıldız, Türkiye

Kaynak