E-Ticaret siteleri için Google’dan yeni Algoritma YoldaGeçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen SXSW konferansına Matt Cutts’un E-Ticaret siteleri için yaptığı açıklamalar darbe vurdu. E-Ticaret sitelerinin izledikleri farklı politikalar ve manipülasyon çalışmalarının farkında olduklarını belirten Matt Cutts; çok yakında sadece E-Ticaret siteleri için devreye girecek bir Google algoritmasının da sinyallerini verdi.
Kötü niyetli e-ticaret girişiminde bulunan web sitelerinin, iyi niyetli e-ticaret sitelerine oranla negatif SEO çalışmaları sayesinde Google aramalarında başarılı oluşu; başta Cutts olmak üzere Google ekibini bir hayli sinirlendirmişe benziyor. Matt Cutts’un haberini verdiği yeni algoritmada Google’ın özellikle E-Ticaret siteleri için, köklü değişiklikler yapacağının da sinyalleri verildi.
E-Ticaret sitelerine yapılan negatif SEO çalışmalarından bir tanesi de, birçok e-ticaret sitesinde satışa sunulan benzer ürünlerin fiyatlarının piyasa değerinin çok altında tutulması. Bu sayede tüketiciler; aradıkları ürünü ederinin altında bir fiyata satıldığı web sitesi hakkında gerek forumlarda, gerek kişisel blog sitelerinde, gerekse sosyal medya hesaplarında satış fiyatı düşük olan siteler hakkında sorular sormakta ve sitenin güvenliliğini araştırmaktadır. Ayrıca ürün fiyatlarının ederinin çok daha altında listelenmesi; o ürünün fiyat karşılaştırmalarını listeleyen web sitelerindeki ucuz ürün arama listelerinde ilk sırada çıkmasını sağlamaktadır. Bu politikayı uygulayan e-ticaret sitesi hem backlink, hem de ürün tanıtımı olarak rakiplerinin önüne geçmektedir. Doğruluğu tartışılmakta olan bu ve buna benzer tüm e-ticaret SEO çalışmalarının; Google’ın E-Ticaret sitelerine özel çıkarttığı bu algoritma ile son bulacağını düşünüyorum.
Özgün içerikle beslenen ve sürekli güncellenen web sitelerinden farklı bir SEO çalışması yürütülmesi gereken e-ticaret siteleri hakkında SEO çalışmaları kesinlikle uzman kurumlar tarafından yapılmalıdır. Google’ın yeni çıkartacağı bu algoritma; birçok e-ticaret sitesinin aramalarda çıkmamasına ve spam cezasına çarptırılmasına neden olacaktır.


Alıntı: https://www.bebga.com/e-ticaret-sitel...goritma-yolda/


Kaynak