VPN

Nedir?

VPN(Virtual Private Network), Türkçesiyle Sanal Özel Ağ, Internet bağlantımızı güvenli hale getirmenin en etkili yollarından birisidir.
VPN, esas olarak çok merkezli kuruluşların Internet üzerinde, bu merkezler arası bir tür Intranet ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Böylece bu organizasyonda çalışan ve erişim izinleri olan insanlar evlerinden, ofislerinden ya da Internete erişebildikleri dünyanın herhangi bir yerinden tıpkı ofislerindeymiş gibi ağ ve servislere erişebilirler.
Sistemin parçası olan yazılımların kullanımının kolaylaşması ve teknolojinin gittikçe ucuzlamasıyla VPN kullanımı, bireyler arasında da yaygınlaşmaktadır.
Dünya üzerinde birçok farklı ülkede bireysel kullanım için VPN servisi sağlayan firmalar bulunmaktadır. Ayrıca çeşlitli activist / hacktivist grupları da VPN servisi vermektedir. VPN servisleri hakında bir listeyi aşağıda bulabilirsiniz.
Bunun yanısıra yurtdışında yaşayan ve İnternet erişimi olan bir arkadaşınızın ev ya da ofisinden bir makineyi sizin için açık ve erişilebilir bırakmasını isteyebilirsiniz. Bu ne yaptığınızı biliyorsanız ve teknik bilginiz yeterli ise biraz daha zor ama oldukça güvenilir bir yöntemdir. Tabi arkadaşınız NSA için çalışmıyorsa.

Ne için kullanacağız?

Birincisi VPN bağlantı noktamıza kadar olan iletişimimizi tümüyle şifreleyerek Internet Servis Sağlayıcı firmaların ya da devletin yurtiçinde kurduğu gözetim aygıtlarının, eğer internete bir ofisten bağlanıyorsak (örneğin okul) çalıştığımız kurumun yaptığı gözetimin önüne geçebiliriz.
İkincisi de yurtiçinden erişemediğimiz sansürlü sitelere erişebiliriz.
Nasıl edinirim?