Dosyaları Güvenli Şekilde Silmek

Silmek istediğimiz dosyaların, bilgisayarımızdan kesin olarak silindiğinden emin olmak en çok ihtiyaç duyduğumuz konulardan birisidir.
İşletim sistemimizin bize verdiği silme komutları (çöpe at / çöpü boşalt / sil / del tuşu vb.) performans ve başkaca sebeplerden ötürü tam bir silme işlemi gerçekleştirmez. Sabit diskimizi bir kitaba benzetecek olursak, silme işlemi silmek istediğiniz bölümün sadece içindekiler sayfasından çıkarılmasına benzer. Ama kitabın ilgili sayfaları yerinde durmaktadır. Eğer bu sayfaları çıkarmazsanız biraz gelişmiş programlar ile içindekiler eski haline getirilebilir ya da ilgili sayfalar bulunabilir.
Tam bir silme işlemi, genellikle, dosyaların disk üzerinde bulunduğu bölgelerin, rastgele başka datalarla doldurulması ile gerçekleştirilir. Yani kitabın ilgili sayfaları anlamsız metinlerle yeniden ve yeniden doldurulur. Ta ki eski metinlerin izleri kaybolana kadar. Bu işlem için özel bir programa ihtiyaç duyarız.
Linux:

  • Wipe
  • Shred

Kurulumları ise oldukça basittir:
apt-get install shred
apt-get install wipe
Shred programcığı çoğu dağıtımda öntanımlı kurulu gelmektedir.
Her ikisi de terminal komutlarıdır. Terminal açıp --help parametresi ile çalıştırarak yardım alabilirsiniz.
Örneğin:
shred -uzfv -n 20 dosya_adi.txt
komutu bulunduğunuz dizindeki dosya_adi.txt dosyasinin üzerini 20 defa rastgele yazar, 21. kez ise sıfırlar (0) ile yazar, sonunda da dosyanın ismini değiştirip dosyayi tamamen siler. 20 sayısını arttırmak silme işleminin geri alınmasını zorlaştıracak ama işlemin süresini uzatacaktır.Windows için:


Eraser - https://eraser.heidi.ie/

Mac Os için:


SRM - https://developer.apple.com/library/...an1/srm.1.html
programlarını benzer şekillerde kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Özellikle manyetik ortamlarda (sabit disklerin büyük bölümü) %100 kesinlik yoktur. Küçük bir ihtimal olsa da dosyalar burada tarif edilen işlemlerin ardından kurtarılabilir. Ama üzerine yazma sayısı (yukarıdaki örnekte 20) çok düşük seçilmediyse, neredeyse imkansıza yakındır.