Bilgisayarı Canlı CD-USB ile kullanmak

Neden yapılır?

1. Bilgisayar ortamında yapılan çoğu işlem Hard Disk'de bir iz bırakır. Sıradan bilgisayar kullanıcısı tarafından bulunup silinmesi genellikle güç olan bu izler belli yetkinlik derecesinde bir uzman tarafından veya ayrıntılı bir Adli Bilişim analizi ile ortaya çıkarılabilir. Bu izleri hiç oluşturmamak ve böylece kişisel mahremiyetinizi korumak için Hard Diski hiç kullanmayacak şekilde bilgisayarınızı çalıştırmak mümkündür. Bu belgede bu işlemin ayrıntıları anlatılacaktır.
  2. Bilgisayar ile yapılan işlemler sırasında Hard Disk üzerinde bırakılan izler çok fazladır. Örneğin, Internet'te ziyaret edilen siteler normal şartlarda Hard Disk ile kaydedilir. Firefox veya Internet Explorer gibi tarayıcı (browser) programlarının silme fonksiyonları çalıştırılsa bile bu izleri sonradan ortaya çıkarmak mümkündür. Bu nedenle güvenli bir işlemler dizisi için mümkün olduğunca Hard Disk'e veri yazmayı önlemek gerekir.

Aşağıda anlatılanların Internet üzerinde bıraktığınız izlere yararı yoktur. Sadece bilgisayarınız üzerindeki izlerle ilgilidir.

Ön bilgi:

1. Bilgisayarınızı ilk açtığınızda kullanılan işletim sistemi (Windows, Linux, vd.) Hard Disk üzerinden okunarak hafızaya (RAM) yüklenir. Aşağıda anlatılan yöntemle işletim sistemi Hard Disk yerine CD-DVD sürücüsü veya Flash Diskten okunup hafızaya yüklenir. Bu işlemde Hard Disk kullanılmaz. Hafıza da bilgisayar kapatıldığında silindiği için ortada herhangi bir iz kalmamış olur.
  2. Bu işlem Windows ortamında yapılamaz. Windows yerine herhangi bir Linux sürümü kullanılması gerekir. Bu belgede Linux'un Ubuntu sürümü kullanılacaktır. Bu işlemle bilgisayarınız geçici olarak Windows yerine Ubuntu'yu kullanacaktır. Dilerseniz işlem bittikten sonra Windows'u tekrar kullanabilirsiniz.
  3. Bilinen binlerce zararlı yazılımın (malware) tamamına yakını Windows işletim sistemi üzerinde çalışır. Bu nedenle Windows güvenli kullanımı sayılmaz. Alternatif olarak Açık Kaynak Kodlu yazılımları kullanmayı düşünebilirsiniz. Linux Açık Kaynak Kodlu bir işletim sistemidir. Ticari, kapalı ve nasıl çalıştığı belli olmayan Windows yerine bilgisayarınıza Linux kurmak güvenliğinizi artıracaktır.
  4. Linux sürümlerinin çoğu birden fazla işletim sisteminin bilgisayarınızda yer almasına izin verirler (multi-boot). Bu yöntemle bilgisayar açıldığında kullanıcı hangi işletim sistemini kullanacağına kendi karar verir. Bunun için aşağıda anlatılan yöntem yerine Linux'un kalıcı
  5. olarak Windows'un yanısıra bilgisayarınıza kurulması gerekir.
  6. Aşağıda anlatılan yöntemin en önemli parçası Ubuntu yükleme CD'sini ve Flash Disk'ini oluşturmaktır. Bunlar yerine bilgisayar dergilerinin ve başka kaynakların sıklıkla verdiği Linux CD'leri de kullanılabilir. Bu durumda aşağıda anlatılanlardan sadece birinci adımdaki işlem (işletim sistemini yükleme sırası – boot order) değiştirilir.

Yöntem

1. Bilgisayarınızı "başlatma sırasını” (boot order) sırasıyla CD-DVD sürücüsü, USB'den FlashDisk ve Hard Disk olarak değiştirmek.
  2. Herhangi bir Linux CD'sini veya Flash Disk'ini temin etmek veya oluşturmak.
  3. Bilgisayarınızı CD-DVD sürücüsü veya Flash Disk'den başlatarak Linux işletim sistemini yüklemek.
  4. Internet bağlantısı için gerekli işlemleri yaparak Internet'e bağlanmak.

İşlemler

1. Ubuntu'yu deneme modunda çalıştırmak için bilgisayarınızın ilk açılışta işletim sistemini Hard Disk yerine CD-DVD sürücüsü ve USB'den (Flash Disk için) yüklemesi gerekir. Bilgisayar buralarda bootable bir unsur bulduğu takdirde işletim sistemini yükler. Aksi halde Hard Disk'in sırası geldiğinde oradan yüklemeye çalışır.
    Sırayı değiştirmek için BIOS ayarlarını değiştirmek gerekir. Bu işlem her bilgisayarda farklı olabilir (bkz. Şekil 1).
    Bilgisayarınınızı ilk açışta bir an için "Ayarlar için F2'ye basın” gibi bir ibare oluşur ve hemen kaybolur. F2 yerine bazı bilgisayarlarda F10 veya Esc tuşu kullanılabilir. İlgili tuşa zamanında basarak BIOS ayarlarındaki işletim sistemini yükleme sırası (boot order) önce CD-DVD sürücüsü, daha sonra USB'den Flash Disk ve bunun ardından da Hard Disk olarak değiştirilir.
    Şekil 1'de bir BIOS ayar ekranı görüntülenmektedir.

Boot order sırasını değiştirdikten sonra bu konudaki BIOS ayarları Şekil 2'dekine benzer bir hale gelecektir (diğer bilgisayarda terminoloji farklı olabilir).

Buradaki terminoloji şöyledir:
    SATA CD: Bilgisayarın CD-DVD sürücüsü
    USB HDD: Flash Disk
    SATA HDD: Bilgisayarın Hard Disk'i
  2. Bu adım Ubuntu CD'sini oluşturmak içindir.
    1. Eğer elinizde Ubuntu CD'si yoksa www.ubuntu.com sitesine girilerek sitenin download (desktop) kısmından ISO dosyası bilgisayarınıza indirilir. Dosyanın ismi aşağıdakine benzer (değişik versiyonlarda bazı kısımları farklı olabilir): ubuntu-12.04.2-desktop-i386.iso
    2. İndirilen bu dosya ham halde kullanılamaz. Kullanılabilmesi için bir CD'ye kalıp (veya image) modunda yazdırılması gerekir. Bunun için herhangi bir CD yazdırma programı kullanılabilir (örneğin, böyle bir programı infrarecorder.org sitesinden indirebilirsiniz). Eğer Windows kullanıyorsanız buna ihtiyaç olmadan aşağıdaki linkten yararlanarak yazdırma işlemini yapabilirsiniz:https://www.ubuntu.com/download/desk...dvd-on-windows

3. Ubuntu'yu CD yerine Flash Disk'den de yükleyebilirsiniz. Bunun için yukardaki adımda anlatılan ISO dosyasını indirdikten sonra Pendrive yükleyicisini kullanmak gerekir. Bu işlemler ayrıntılı olarak aşağıdaki linkde anlatılmaktadır: https://www.ubuntu.com/download/desk...ick-on-windows
  4. Ubuntu CD'sini veya Flash Disk'ini hazırladıktan sonra Bilgisayar-HardDiskini-Silme belgesindeki 1-2 numaralı adımlar uygulanarak Ubuntu deneme modunda çalıştırılmış olur.
  5. Eğer Internet'e kablosuz ağ ile bağlanmak istenilirse ekranının sağ üst köşesinde bulunan çeyrek daireye tıklanarak uygun sinyal seçilir.