Adblock Edge

Adblock, web siteleri üzerindeki reklamları engelleyen bir tarayıcı eklentisidir. Eklenti, içerisinde reklam yollarının/adreslerinin bulunduğu bir liste birlikte yüklenir ve bu yollar üzerinden gelen reklamları engeller. Bu listeyi özelleştirebilir ya da kendi listenizi oluşturabilirsiniz. Fakat bir değişiklik yapmasanız da öntanımlı olarak gelen "EasyList" yeterli koruma sağlayacaktır.
Reklamların engellenmesi yalnızca görüntü rahatsızlığı ya da sayfanın hızlı açılması için değil güvenliğiniz için de avantaj sağlayacaktır. Çünkü zaman zaman bu reklamları oluşturan kodlar aynı zamanda takip mekanizmaları ya da kişisel verilerinizin güvenliğinitehdit eden zararlı kod parçacıkları barındırır.
Aşağıdaki adımları takip ederek eklentiyi yükleyebilirsiniz.Not: Eklentinin çalışması için tarayıcınızı yeniden başlatmanıza gerek yoktur.

Çok basit iki adımda eklentimizi yükledikten sonra tarayıcımızın sağ alt köşesine yerleşen ikona tıklayarak özelleştirmeler ya da reklam haricinde engellemeler yapabilirsiniz.

Örneğin Google ana sayfasında engelleyebileceğimiz ögeleri kontrol edelim.


Mevcut listeyi düzenlemek/yeni listeler eklemek için "Süzgeç Tercihleri" sekmesine tıklayabilir ya da Ctrl+Shit+F kısa yolunu kullanabilirsiniz.