Merhaba Arkadaşlar,

Sosyal Medyanın özellikle son zamanlar ki kullanımı göz önünde bulundurulduğu zaman bu "medya" nın nasıl daha doğru kullanılabileceği hakkında giderek artan bir eğitim ihtiyacını bizlere göstermekte. Sanırım son zamanlarda sosyal medya kullanımı 3 gruba ayrılmış durumda. Birincisi; Sosyal medya araçlarının haber kaynagı olarak kullanılması. Yani basılı bir gazeteye haber basar gibi, ücretsiz (sosyalliğin bir özelliği olarak) kurumların haber kanalı gibi kullanılması. Ki bu durumda bu sayfalara bakıldığı zaman paylaşımların tek bir kere paylaşılmadığı, yorum yapılmadığı gibi sonuçları açıkça görmekteyiz. Burada belirtmek zorundayız ki bu tür bir kullanım "sosyal" anlayıştan tamamen uzaklaşmaktır. Sosyal medyanın ruhunu çözememiş olmaktır biraz.

İkincisi; Sosyal Medyanın SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) destek aracı olarak kullanılması. Bu durum, web işleri ile biraz daha yakın ilgilenenlerin keşfettiği bir durum. Sosyal medya araçlarının (özellikle facebook, twitter, linkedIn v.s) arama motorları tarafından çok daha hızlı etiketlendiğini bilenler anahtar kelimeleri ön plana çıkararak yine hedef kitlesine "özel ve ayrıcalıklı" bilgiler vererek ve etkileşime girerek "sosyal" olmaktan uzaklaşmaktadırlar. Çok hızlı bir şekilde alan adı eklentilerinin de alınabilmesi ve ücretsiz olmasını da buna ekleyelim lütfen.

Ancak bu iki uygulama interneti ve sosyal mecrayı çöplüğe çevirmekte. Birbirine benzer birçok sayfa, ancak niteliksiz ve okuyucusuna ayrıcalık yaşatmayan. Dolayısıyla hem işletme, hem medya yönetimi, hemde sosyal medya yönetimi açısından başarılı uygulamalardır diyemeyiz. Orta ve uzun vadede bizi başarısızlığa götürecektir. Çünkü tüm bu uygulamalar "Kurumsal İletişim, Pazarlama İletişimi ve Marka Yönetimi" gibi kavramlardan çok uzaktadırlar.Bu kavramlar ile ilgili yeterli altyapımız yok ise, facebook, blog ve diğer mecralarda hesap açıp kapatabilen, fotograf paylaşan herkese sosyal medya uzmanı diyemeyeceğiz malesef :) Hadi bu beceriler arasına Adwords kullanımı ve facebook reklamlarını da ekleyelim !!

Birde üçüncü şekli var; "Kullanıcısına ayrıcalıklı bir deneyim yaşatan, o grupta olmaktan dolayı mutlu hissettiren, paydaşlarıyla etkileşim içerisinde, "sosyal olmanın ne demek olduğunun farkında" biraz amatör" yönetilen sayfalar veya bunu başarabilmiş sayfalar.

Bir diğer tespitim ise; birinci ve ikinci seçeneği uygulayan kurumların biraz hantal, yorgun, herkeste var bende neden olmasın şeklinde yaklaşan durumlar.
Üçüncü uygulama ise; tam da çağına uygun, kendi kullanıcısının özelliklerini taşıyan, genç, meraklı, farklı şeyler denemeye açık, sosyal medyada sosyal dünyadakinden daha fazla etkin, daha dinamik bir işletme.


Sanırım birazda olsa sizlerle birşeyler paylaşabilmişimdir. Antalya'ya yolu düşüpte daha fazla bilgi almak isteyen olursa Referans Kariyer Merkezi'ne uğrayıp bir çayımı içebilir! Yada foruma da yazabilir tabi..


Sosyal Medya Uzmanlığı, Sosyal Medya Eğitimi, Antalya Sosyal Medya


Kaynak