Arkadaşlar hepinize iyi akşamlar.

Dün akşamdan beri Ubuntu ile sınanıyorum. Bir türlü doğru düzgün kurulum yapamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Windows 8 kullanıyorum. Bilgisayarımda iki disk var, biri Windows'un kurulu olduğu SSD diğeri de yedekleme için kullandığım ikiye bölünmüş 500 GB'lik normal hard disk. Ubuntu'yu yüklemek için ikiye bölünmüş olan diskimden bir bölüm daha ayırdım ve Ubuntu'yu buna kurdum. Kurulumu "Kurulum Türü" nden "Başka bir şey" seçeneğini seçip diski kendim bölümleyerek yaptım. Kurulum sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmadım, başarılı olarak kurulduğunu söyledi. PC'yi yeniden başlattım ve "no such device" mesajı ile karşılaştım, Grub Rescue ekranı karşıma çıktı. Grub menüsü çıkmadığı için Windows'a da giremedim. Biraz araştırdıktan sonra Live Ubuntu ile sistemi açıp Boot-Repair yaptım ve "Önerilen Onarım" seçeneğini gerçekleştirdim. İşlem sonunda başarı olduğunu söyledi. PC'yi yeniden başlattığımda yine aynı sorunu yaşadım. Boot-Repair Disc'i oluşturdum onunla da denedim yine hüsran.

Bundan sonra Windows 7 DVD'si ile onarım menüsüne girip komut satırından Windows MBR'yi onardım ve bu şekilde Windows'a girebildim. Ubutu kurduğum diski silip eski haline getirdim. Fakat inat ettim Ubuntu'yu kuracaktım Bu sefer Windows 8'in kurulu olduğu diske (SDD) kurdum, kurarken de "kurulum Türü" nden "Ubuntu dağıtımını Windows 8 işletim sisteminin yanına kur" seçeneğini seçtim. Disk bölümleme otomatik yapıldı, ben hiç bir şeye elimi sürmedim. Kurukum tamamlandıktan sonra yeniden başlattım ve direkt Windows 8 açıldı, yine Grub menüsü çıkmadı. "msconfig" den Önyükleme'ye baktığımda sadece Windows 8'i gördüm. Sonra EasyBCD'yi kurdum, boot menüye Ubuntu'yu ekledim. PC'yi yeniden başlattığımda bu sefer işletim sistemi seçim menüsü karşıma çıktı Ubuntu'yu seçtim ve yine "no such device" hatasını aldım...

Kusura bakmayın detaylı anlattım, biraz uzun oldu. Özetle; ne yaptıysam Ubuntu'yu kuramadım

Not: Hem USB ile hem de DVD ile Ubuntu kurulumunu denedim.

Kaynak