Malumunuz üzere gtmetrix.com sitesi üzerinden sitelerimizin performansını değerlendirebiliyoruz. smfde resim optimizasyonu başlıklı konuda bu değerlendirme işleminin nasıl yapıldığını anlatmıştım.

Raporumuzu gtmetrix.com sitesinden aldıktan sonra siz de büyük ihtimal YSlow sekmesi altında aşağıdaki resimde görüldüğü üzere puanınızın sıfır olduğunu göreceksiniz.

Bu başlığın altında listelenen dosyaların CDN özellikli barındırılması isteniyor. şimdi bu işlemin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışayım.

Öncelikle sitemizde artık hangi paneli kullanıyorsak (drectadmin, cpanel ya da plesk panel gibi) panele girip sitemiz için cdn adı altında bir subdomain oluşturuyoruz. Örneğin benim spina bifida sitem için cdn.spinabifidaturkey.com isminde subdomain oluşturdum.

Daha sonra bu subdomaini cdn özellikli hale getirebilmek için CNAME ataması yapmamız gerekiyor. CDN hizmeti veren bir firmadan örneğin cloud.com.tr ücreti mukabilinde CNAME kodumuzu talep ediyoruz.

Aldığımız bu kod şu şekilde: cdn.spinabifidaturkey.com IN CNAME 1121966.r.abc.com. Bu kodu buraya temsili olarak yazdım.

Bu cname kodunu aldıktan sonra tekrar panelimize gidip DNS ayarlarından oluşturmuş olduğumuz subdomainin dns kayıtlarına cname kodunu aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde giriyoruz.

Daha sonra Use a Content Delivery Network (CDN) başlığı altında listelenen resim, css ve js dosyalarımızın yollarını cdn özellikli olacak şekilde smfnin ya da kullandığımız sistemin kaynak dosyalarında bulup değiştiriyoruz.

Örneğin şu şekilde:
Eski Hali: Kod:

https://www.spinabifidaturkey.com/im...kale/oasis.png

Yeni Hali: Kod:

https://cdn.spinabifidaturkey.com/im...kale/oasis.png

Bu işlemler sayesinde artık sitemizdeki resim, css ve js dosyalarını ftpye attığımızda bu dosyalar aynı anda dünyanın çeşitli yerlerindeki makinelere de yükleniyor. Ziyaretçiler sitemize girdiğinde hangi makineye daha yakınsa söz konusu dosyaları o makineden çekiyor ve sitemiz isteklere daha hızlı cevap veriyor.

Ben bu kadar uğraşamam daha kolay masrafsız olsun isteyenler için tüyo:
Masrafsız ve daha basit olsun isteyenler için Use a Content Delivery Network (CDN) başlığı altında listelenen resimleri facebooka yükleyin ve bu resimlerin yollarını facebookka eklediğiniz resimlerin yollarıyla smfnin ya da kullandığınız sistemin kaynak dosyalarında değiştirin.

Hepsi bu kadar umarın yeteri kadar açıklayıcı olmuştur.

Kaynak