Google Algoritma Güncellemesi Çok Reklamlı Siteleri Hedefliyor


En son Google Algoritma güncellemesi çok fazla reklam içeren siteleri yakından takip ediyor. Google’ın resmi blog yazısı sayfa düzeniyle ilgili bir duyuruda bulunmuştur: “İçinde görülebilen çok az içerik olan veya uygun içeriklerin büyük reklam görüntülerinin gölgesinde kalan siteler için gerekli önlemler alınacaktır.”
Peki ne kadar reklam çok fazladır?


Bir kullanıcı olarak, Google’ın çok fazla reklam içeren sitelere karşı önlem almasını takdir ediyorum. Bir siteye girdiğiniz zaman doğru düzgün bir içeriğe ulaşmak için reklamların arasından onu bulup çıkarmak oldukça can sıkıcı ve site ziyaretçileri için olumsuz bir tecrübe olmaktadır. Örneğin benim siteme de bakacak olursanız, AdSense reklamlarından çok miktarda yoktur. Benim saygınlık ve akış kazanma yöntemim bu değildir.

Google sayfa düzeni algoritma güncellemelerinin “sayfanın üst kısmını çok fazla miktarda reklamla dolduran” web sitelerini hedef almak için tasarlanmıştır ancak bu güncelleme, “çok miktarın” ne olduğu konusunda açıkça bir şey söylememiştir. Diğer makalelerde yazdığına göre, Google çok fazla reklam içeren sitelerin saptanması için herhangi resmi araçlar çıkarmayacaktır. Bu durumda site sahipleri reklamlarının çok mu yoksa normal sınırda mı olduğunu öğrenemeyecektir.


Yalnız, şöyle önemli bir konu da vardır ki; reklamlarla dolu bir sayfa, sıralamada bütün sitenizi etkileyecektir, sadece o sayfayı değil. Eğer çok fazla reklam içerme sınırında olduğunuzu düşünüyorsanız, bu yeni güncellemeden kaçınmak için birkaç tanesi silmenizi öneririm. Şunu unutmayın ki, eğer bu sebepten bir ceza yerseniz, siteniz eski düşük sıralamanıza düşecek ve tekrar yükselmeniz haftalarınızı alacaktır. Panda güncellemeleri gibi, Google sitenizi tekrar takibe alacak ve hatalarınızı düzeltip düzeltmediğinizi kontrol edecektir.


Alıntı: https://www.profesyonelseocu.com/goog...edefliyor.html


Kaynak