URL Yapımız Değişti, Google Sıralamalarında Sorun Yaşar mıyız?

Evet dostlar, vB içerik yönetim sistemini bırakıp, yeni bir forum + Portal sistemine geçince Google sıralamalarında sorun yaşanacağı düşünülür hep.

Olabilir. Bunlar olağan şeyler. İnternette milyonlarca site var. Senin rekabet alanında da epey site vardır. Bazen boynuz kulağı geçer. Bu yarışta her zaman başlarda olacaksın diye bir şey yok. Forumumuzu açtığımızda, yatığımız çalışmaların meyvelerini hızla almaya başlamıştık. Bir kaç kez sunucu değişikliği, bir kaç kez de hatalı seo eklentileri tercihi ve buna bağlı olarak url yapısındaki değişiklikler nedeni ile, sitenin kökünde istikrarlı olarak süren başarı, içerik başlıklarında azalmaya başlamıştı.

Böyle bir durumda, panik yapıp, siteyi backlink bombardımanına tutup sözümona indexlenmesini arttırma gibi girişim yapanları görüyoruz. Forumlara bakarsan herkes SEO uzmanı olmuş. Herkes uçuk kaçık şeylerden veya çok eski yöntemlerden medet umar olmuş, hatta bu demode bilgileri pazarlayanlar, bunlara aldananlar tonla.

Mesela adam site açıyor, sitesinde saysan 3-4 tane kendisine ait makale yok. Hep alıntı, çalıntı içeriklerle dolu sitesi. Ama, şu kadar foruma tanıtım yaptım, bu siteye yorum yaptım, şu kadar whois backlink ekledim. En başarılı işi ben yaptım der dururlar.

Boş iş bunlar, yalan, talan ve hatta siteni tam da google'ın şu sıralar en hassas olduğu gereksiz linklemeler nedeni ile çöpe atmaktan başka bir şey değil.

Yaz kardeşim; sitende orjinal bilgi olsun. Yazdıkların bak nasıl da hızla indexleniyor.

vB forum sisteminden vazgeçmişsin, URL yapın, seo yapın komple değişmiş. Böyle durumlarda, yapman gereken, sitede bol bol özgün makale yazmak olmalı.

İlle de dış destek arıyorsan, en çok Google servislerini kullan: YouTube, Blogger, Rehber, Harita, Bloglovin gibi.

Sosyal Medya da kullanıyorsundur zaten. Bunlar yeter de artar.

Benim görüşlerim böyle. Tahmin edelim bakalım: Yeni yapı sıralama, indexler ve hitlerde ilerleme mi getirecek, gerileme mi?

Kaynak