E-Ticaret Sitelerine SEO Nasıl Yapılmalı?

SEO çalışmalarının giderek yaygınlaştığı ve artık web siteleri için olmazsa olmaz haline geldiği bugünlerde belki de ülkemizde en az bilinen konulardan birini ele alacağız. Mevcut SEO sitelerine baktığınızda; web sitelerinizi arama motorlarında üst sıralara çıkartmak adına yapılması gerekenler kısmında hep aynı konulardan bahsedilir. Bunlar; özgün ve kaliteli içerik, benzersiz tasarım, W3 uyumlu kod, ana sayfanın güncel tutulması, eski içeriklere özgün yorumlar yapılması, birkaç wordpress eklentisi, alakalı backlink vb.
Zaten SEO bloglarının da büyük bir kısmı sadece WordPress sitelerine SEO çalışması yapmayı anlatmaktadır. Bunun başlıca nedeni ise, o sitelerin yazarlarının da SEO’yu sadece wordpress bloglarından ibaret görmesi veya bilgilerinin sadece o alanda gelişmiş olması ile alakalıdır. şimdi gelin E-Ticaret sitelerine SEO nasıl yapılmalı onu irdeleyelim.
SEO uygulamaları konusunda; E-Ticaret sitesi sahiplerinin kafaları karışmaktadır. Çünkü onların sitesine özgün içerik girilememete, yorum yapılmamaktadır. Aynı başlık rakip e-ticaret sitesinde de bulunmaktadır. Birçok web sitesi hazır e-ticaret paketleri ile çalıştıkları için sitelerinin kodları özgün değildir. Demem o ki; benzer kelimelerde birbirlerine benzer birçok site bulunmaktadır. Ve Google bu kelimelerin E-Ticaret ile alakalı olduğunu bilmektedir. ışte konuyu, diğer blog sitelerinden ayıran noktada budur. Bu nedenle E-Ticaret sitelerinin SEO çalışması, normal blog sitelerine göre çok daha zor ve uzmanlık istemektedir. Unutulmamalıdır ki Dijital Pazarlama stratejileri arasında birçok yöntem bulunmasına karşın, hala en etkili yöntem SEO’dur.
Eğer bir E-Ticaret siteniz var ve sitenizi anahtar kelimelerinizde Google’de üst sıralarda görmek istiyorsanız yapmanız gereken çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz;

1. Alakalı Backlink Bulmaya Çalışın

E-Ticaret siteleri için alakalı backlink bulmak oldukça zordur. Rakipler de bu işin ticareti yaptığı için; rakip backlink almanız neredeyse imkansızdır. Bu nedenle alakalı backlink bulmayı öğrenmelisiniz. Bu hususta sitelerinize maksimum yarar sağlayabileceğiniz; Google’nin birkaç aracı bulunmaktadır. Basite indirgeyelim durumu. Herhangi bir sektör hiç aklınıza gelmeyecek bir şekilde Google açısından bağlantılı olabilir. Örneğin “online uçak bileti” kelimesi içerisindeki online kelimesi nedeniyle birçok web sitesinden alakalı backlink alabilir. Özellikle online oyunlar kelimeleri üzerine çalışma yapan web sitelerinden footer backlink veya tanıtım yazısı alarak bu konuda rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.
Aynı şekilde alakalı backlink bulmak için Google Trends aracını kullanmanızı tavsiye ederim. Aşağıda gördüğünüz ekran görüntüsünde; önerilen kategoriler kısmına geldiğinizde karşınıza çıkan sektörlere ait sitelerden alacağınız backlink, SEO çalışmalarınızda büyük etki gösterecektir. Backlink konusunda her zaman söylenen bir söz vardır ki, bu kısmen doğrudur. Alakasız sitelerden binlerce backlink alacağınıza, alakalı ve kaliteli 1 – 2 web sitesinden backlink alın daha çok işe yarar.
2. Forum Sitelerinde Ürünlerinizi Tanıtın

Bence E-Ticaret sitelerinin yapması gereken en önemli SEO çalışmaların başında forum tanıtımları gelmektedir. Ancak forum tanıtımlarını hazır paket sunan kişiler veya kurumlar içerisinden spam şekilde değil. Tam tersi alakalı forumlar içerisinde gerçek kullanıcıların forumların alakalı bölümlerinde açacağı başlıklar ile yapmalısınız.
E-Ticaret sitelerinizin forumlarda tanıtırken; siteden daha çok ürünlerinizi tanıtmaya gayret gösterin. Örneğin bir teknoloji forumunda; e-ticaret sitenizde satışı olan ürünün özelliklerini anlatan, görsellerinin bulunduğu bir başlık açın. Başlığın altına ise; ürünü alabileceğiniz e-ticaret sitesi linki yazarak; kendi sitenizdeki ürünün linkini o sayfaya kopyalayın. Eğer teknoloji ile alakalı ürünler satan bir web siteniz varsa; teknoloji başlığı olan tüm forumları kullanabilirsiniz. Ancak alakasız forumlarda başlık açmak ve link almak sizlerin çok fazla işine yaramayacaktır. Bu şekilde forumları kullanarak hem sitenizle alakalı kişilerin dikkatini çekmiş olacak, hem de SEO açısından değerli backlinkler kazanacaksınız.

3. Sosyal Medya Ağlarının Yönetimi

E-Ticaret sitesi açan hemen herkesin aklına sosyal medya hesapları açmak ve ürünlerini orada paylaşmak gelmektedir. Gerek sosyal medya indexlerini arttırmak, gerekse sosyal medyadan gelecek kişiler nedeniyle bu önemli bir çalışmadır. Ancak birçok e-ticaret site sahibi; SEO çalışmalarında sosyal medya optimizasyonu iyi yapamamaktadır. SMO olarak bilinen bu çalışma günümüzde uzmanlık isteyen bir çalışmadır. Birçok dev e-ticaret şirketi bünyesinde sitelerinin SMO çalışmalarını yürütmek için sosyal medya uzmanları çalıştırmaktadır.
Eğer küçük çaplı bir e-ticaret siteniz ve kısıtlı, sürekli güncellenmeyen ürünleriniz varsa; ilk olarak sitenizdeki ürünlerin açtığınız sosyal medya hesaplarında yayınlamadan önce bu hesapların optimizasyonu, tasarımını ve kişiler tarafından takibatını sağlamalısınız.
Bu noktada gördüğüm en büyük hatalardan biri, kişilerin ilk açtıkları sitenin hevesi ile gelişi güzel sosyal medya hesapları oluşturup, bir çırpıda tüm ürünlerini paylaşmaları ve ardından geri dönüş olmadığı ve olmayacağı izlenimiyle sosyal medyayı e-ticaret siteleri için kullanmamasıdır.

İlk olarak açtığınız hesapların tasarımını web sitenizle ve ürünlerinizle alakalı şekle getirmelisiniz.
Ardından sosyal medya hesaplarının takipçilerinin, beğenilerinin artması için çalışmalar yapmalısınız. Bu konuda internette kısa bir araştırma yaparak; sosyal medya hesaplarının nasıl daha fazla kişiye takip ettirileceğini ve beğeni sayılarını arttırmak için gerekli programları, oluşumları bulabilirsiniz. Bu yazılımları kullanmanızı küçük çaplı e-ticaret siteleri sahiplerine tavsiye edebilirim.
4. Ürünlerinizle alakalı Paravan Siteler Oluşturun
E-Ticaret siteniz için yapacağınız en iyi SEO çalışmalarından bir tanesi de, rekabetin olduğu ürünlerinizde paravan siteler oluşturmaktır. Örneğin e-ticaret sitesiniz de iPhone 5 satışı yapıyorsunuz ve biliyorsunuz ki iPhone 6’da çıktığında onu satacaksınız. ışte bu zaman; şimdiden iPhone 6 ile ilgili çıkan haberleri veya iPhone 6’nın iPhone 5’den farkını, özelliklerindeki gelişmeleri anlatan yazıların yayınlandığı ücretsiz blog siteleri açmalısınız.
Blog siteleri için ücretsiz en bilindik blog servislerinden bir kaçını kullanabilirsiniz. Bu noktada sizlere önerim. Blogger, WordPress, Blog, Tumblr ve OverBlog olacaktır. Bu servisler tüm dünyaca tanınan ve arama motorları tarafından diğer ücretsiz blog servislerine göre çok daha hızlı index alan sitelerdir. Bu sitelerde ücretsiz blog açarak; ürünlerinizle alakalı yazılar yazabilir ve e-ticaret sitenizde o ürünlerin sıralandığı kategoriye link verebilirsiniz. Ayrıca açtığınız blog sitelerini slider kısmından birbirine bağlayarak sitelerin kendi aralarında güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
Son Olarak:
E-Ticaret sitelerine SEO yapmak sanıldığından ve klasik blog sitelerine yapılan SEO çalışmalarından çok daha meşakkatli ve uzun işlemler gerektirmektedir. Sektörel kelimelerde ürünleri çıkartmak için sürekli siteyi hem backlink girişi, hem de yeni ürün girişi olarak canlı tutmalısınız. Özellikle e-ticaret sitelerinde SMO ve SEO çalışmalarının eş değer oranda yürütülmesi gerektiğini ve backlink artışıyla beraber sitenizin hitini de arttırmanız gerektiğini unutmayınız. Aksi takdirde kuru kuruya alınan binlerce backlink sitenizin Google’da istediğiniz tepkileri vermesine yetmeyecektir.

Kaynak: E-Ticaret Sitelerine SEO Nasıl Yapılmalı