Tanım : Saplantılı aşk genellikle,ilk aşktır. Uzun süre bitmesinin sebebi filmlerde,dizilerde uzun süre gördüğümüz,bilinçaltığımıza yerleştirilen aşka olan açlıktır ve ilk olduğu için tüm saf,masum duyguların bir araya gelmesinden dolayı ilk aşklar genelde saplantılı aşka dönüşür.

Başlangıç : İster istemez çevrenizde gördüğünüz olaylar,duyduklarınız,yaşananlar bilinçaltımızda bir kadın modeli yaratmaya başlar. Ve siz istemesenizde o kadın modelini çevrenizde aramaya başlamışsınızdır erkekliğinde getirdiği hormonlarla.

Ve o yarattığınız kadın modeline en uygun adayı gördüğünüz anda kalp atışlarınızı hissetmeye başlar,tüm hayatınızı ona yönlendirirsiniz. Ve onu elde etmek için herşeyi yaparsınız. Çünkü o sizin hayalinizdeki kadın olmasada ona en yakın kadındır.

İlk başlarda işler genellikle yolunda gitmez,gittiği de olmuştur onu boşverip devam ediyoruz. Herneyse bi süre sonra ikna etmişsinizdir ve ilk amacınız gerçekleşmiştir.

Kısaca onu elde etmişsinizdir ve artık elinizde tutmanın yollarına bakmak zorundasınızdır. Herşey işte tam olarak burda başlar.

İstediğinizi elde ettiniz onunla mutlusunuz ama ya giderse ? korkusu sarmaya başlamıştır. Ve aşık olduğunuz kişi asla size aşık olmayacaktır mantığına göre o kadın bi süre sonra gidecektir. Ve artık siz eski siz olmayacaksınızdır. Ve artık zamanı gelmiştir çoğu zaman bir 'kendine iyi bak.' la biter yerlere göklere sığdıramadığımız o aşk. Yani ilk aşk,yani saplantılı aşk.Gidişin ardından ilk zamanlar :

İlk zamanlarda üzgünsünüzdür onu geri getirmenin yollarını ararsınız çünkü onu çok seviyorsunuzdur,çünkü o olmadan yaşamaya devam etmek zordur,çünkü diğerleri o olmayacaktır.Gidişin ardından 1 ay sonra :

Onla konuşmaya çalışmış,duymak istemediğiniz ne kadar cevap varsa almış ve onun için değersiz olduğunuzu kabul etmeye başlamışsınızdır. Yeni bir hayalindeki kadın bulma fikri aklınızın bi tarafında dururken, tüm hüzünlü şarkılar,ayrılıkla biten filmler,romanlar sizin anılarınızı canlandırmak ve düşüncelerinizi alt üst etmek için üretilmiştir.Gidişin ardından 2 ay sonra :

Yavaş yavaş bu kabullenme sürmüştür,büyük bir depresyon içindesinizdir çevrenize göz atıyorsunuzdur ancak aradığınız kadın onlardan hiçbiri değildir. Aradığınız kadın çoktan gitmiştir ve sizin buna yapabilecek hiçbirşeyiniz yoktur.Gidişin ardından 3-6 ay sonra :

Yeni bir kadın bulma fikri aklınıza yatmış ve buna en uygun adayı belirlemişsinizdir,olacaklardan habersiz. İlk başlarda ilk aşkınızı unuttuğunuzu sanmış ve aradan geçen 1-2 haftanın ardından unutamadığınızı,yeni sevgilinizde eskisini aradığınızı hissetmeye başlamışsınızdır. İlk deneme hayal kırıklığıyla sonuçlanmış bir diğer deneme için hala umut beslesenizde artık aklınızın bi köşesine 'ulan ya unutamassam ne olacak ? ' fikri yerleşmiştir.Gidişin ardından 1 yıl sonra :

Belki 2 belki 3.denemenizi yapmış, bu denemelerin bi moka yaramayacağını anlamış ve artık kabullenmişsinizdir. Ölene kadar sizle gelecek bi acınız vardır ve o acı hiç son bulmayacaktır.Gidişin ardından 2 yıl sonra:

Bu zamanlarda bi umut diyerek bi kaç deneme daha yapmış, yine hayal kırıklığına uğramış ve artık kesin olarak emin olduğunuz bi acıya merhaba demişsinizdir. O ilk aşk,unutulamayacaklar olarak beyninizde yerini kazımış,hayatınızı paramparça etmiştir. 2 yıl boyunca yaşamanıza engel olmuştur ve bundan sonrada olmaya devam edecektir. Ailenizin,çevrenizin,öğretmenleriniz ders çalış gibi telkinleri gereksiz telkinler olacak ve 'biri de beni anlamıyo ki ,tek bildikleri ders çalışmak bi sorsanız neyin var?' sorusunu beklemenize neden olacaktır ve onlara yavaş yavaş düşman olmanıza.Gidişin ardından 3 yıl sonra:

Artık güçlü gözükmeniz gerektiğini anlamışsınızdır. Güçlü değilsinizdir tek dokunmayla yıkılabilecek çok sayıda duygunuz vardır ancak insanlara güçsüz olduğunuzu hissettirdikçe daha çok acı çekmeye başlamışsınızdır. İşte tamda bu sebepten güçlüyüm ben değilsem bile güçlü sanmalılar olgusunu kendinize yerleştirmeye çalışırsınız. Ve ilk aşkınız hala dönmemiştir. Siz onun için ölürken o sizinle yaşamak istememektedir. 'Ulan bu kadar sevmeme rağmen,bu kadar beklememe rağmen neden dönmedi ki ?' sorusunu ister istemez kendinize sormaya başlamış sorunu kendinizde aramaktanda çekinmemişsinizdir.Gidişin ardından geri dönüş vakti geldi :

Ve evet o beklenen mesaj veya o beklenen hareket sizi caddede 20 defa görmesine rağmen bu sefer atacak o mesajı diye her türlü iletişim ağını kontrol ettiğinizde değilde tam da beklemediğiniz artık onsuzluğa kendinizi alıştırmaya başladığınız kabullendiğiniz unutmaya çalıştığınız o anda gelir. Evet tam o anda. Beni unutma der gibi. Bi 3 sene daha sürün der gibi.

Ve yıllarında verdiği özlemle sizi dağıtıp,paramparça eden o mesaj gelmiştir. Şimdi daha büyük bi derdiniz vardır ne mok yiyeceğinizi bilmiyorsunuzdur.

3 yıldır rüya gibi gelen olay gerçekleşmiştir. Arkasına bakmadan giden sevgiliniz,arkasına bakma ihtiyacı duymuştur.Ve saplantılı aşk bitiyor :

Tam olarak işte bu zamanda hani o yıllardır beklediğiniz o anda saplantılı aşk sona erdi.

Çünkü bu sefer siz o saf aşık değilsinizdir.

Çünkü büyüdünüz,çünkü hayatı anladınız. Çünkü duygularınız artık eskisi kadar saf değil,masum değil.

Çünkü siz eski siz değilsiniz. Çünkü o eski o değil.

Her insanın bi acı çekme sınırı vardır siz o sınırı belki bi kaç milyon kez aştınız onunla. Çok acı çektiniz,ve siz bunu aklınıza yerleştirdiğiniz için kabul etmesenizde siz onun yokluğuna,varlığından daha çok alıştınız.

Hiçbir erkek yoktur ki çok sevse de yokluğuna alıştığı bir kadının varlığını istesin tekrar.

Farkında olmadan yokluğuna alıştığınız kadının varlığını kabul edemezsiniz artık.

Artık kadınlar eskisi gibi çekici değiller,artık o sizin için hayalinizdeki kadın değil. Aşka inancınızı kaybettiniz,artık ne onla ne bi başkasıyla olur dediniz kendinize.

Ve kocaman bir aşk sona ermiştir artık.

Bu aşktan geriye kalan;

Boşa geçirilmiş kocaman bir zaman,

Acıyla geçirilmiş bir gençlik,

Kadın düşmanı bir adam.

'Aşka inancını yitirmiş her erkeğin arkasında başarılı bir kadın vardır.'


Kaybolan Şehir Aşk Forumu'ndan Alıntı.