Türk erkekleri Rus Facebook'unu istila etti

Rus Facebook'u vkontakte.ru sitesinin üyelerinin yüzde 10'u Türklerden oluşuyor.

Çapkın Türk erkeği Rus sitesinde işbaşında! Facebook'un Rus versiyonunda birbirinden seksi kızların fotoğraflarını gören Türkler siteye akın etti.


800 milyon üyesi bulunan ABD merkezli sosyal paylaşım sitesi Facebook'a, Rusya'dan rakip çıktı. Rus kızların birbirinden seksi fotoğraflarının yer aldığı 'vkontakte.ru' sitesi! Bu sitenin birkaç yıl içinde bütün dünyada çok konuşulacağını söyleyen NİL Genel Müdürü ve Teknoloji Danışmanı Yücel Bağrıaçık "Rusça hizmet veren sitenin üyelerinden yüzde 10'unun Türk olduğu yönünde bilgiler alıyoruz" dedi. Ankara'da bir grup gazeteciyle sohbet toplantısında bir araya gelen Bağrıaçık, Türklerin günde ortalama 54 dakikayı Facebook'ta geçirdiğini söyledi.


Birincilik İsrail'de


İnternet başında en çok sırasıyla İsrail, Arjantin ve Türkiye'nin vakit geçirdiğine dikkat çeken Bağrıaçık "Avrupa'da Facebook'a girme süresi günde ortalama 37 dakika. Eğitim ve gelir düzeyi arttıkça Facebook'ta harcanan zaman azalıyor" diye konuştu.


Türkçe de hizmet veriyor


Facebook gibi 2006 yılında kurulan Rus Vkontakte.ru sitesinin hedef kitlesi BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) olmasına rağmen siteye Türklerin yoğun ilgi göstermesi sonucu dil seçeneklerine Türkçe'de eklenmiş. Sitenin 50 milyonun üzerinde üyesi bulunuyor.

TEKNOKULİS

Not: Sayısal Veriler 2011 yılında yayınlanan makalenin sunduğu bilgilere göredir. 2013 yılı verilerine göre bu değerler farklılık gösterecektir.