Markanız için Pinterest Kullanmak
Markanızın online kimliğini oluşturmak ve bilinirliğini arttırmak için yer almanız gereken sosyal medya platformu, Facebook ve Twitter’dan sonra en çok kullanıcı sayısına sahip olan Pinterest olsa gerek. Evet, blogunuza yazılar yazıyor ve bunları Facebook ile Twitter’da paylaşıyor olabilirsiniz. Ancak hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına sahip olan Pinterest’te yer almamakla büyük bir potansiyeli kaçırıyorsunuz.
Pinterest’in kullanım rakamlarına bakacak olursak, Haziran’dan Eylül’e kadar %41'lik bir büyüme yaşadığını söyleyebiliriz.

Pinterest ile Daha Eğlenceli Paylaşım


Sadece görsel paylaşım üzerine bir nişi temel alan Pinterest, birçok kaliteli online alışveriş sitesi tarafından kullanıcı davranışına olumlu etkisi sebebiyle tercih edilmektedir. Online alışveriş siteleri, Pinterest kanalları ile sattıkları ürünleri birçok kullanıcıya ulaştırıp onları bir müşteriye dönüştürmekte.
İşe SEO tarafından bakacak olursak; Pinterest bizlere tamamen özelleştirilebilir bir URL yapısı sunmakta. Bu da, anahtar kelimelerimizi bu URL yapısına eklememize ve Google aramalarında Pinterest kanalımızın da görüntülenmesini sağlamakta. Pinterest’in SEO için büyük bir artısı olduğunu unutmamak gerekli.
Ben de Pinterest’i markanız için nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinizi araştırdım ve 10 maddelik bir liste çıkarttım:

Plan


Hedef kitlenizin tüketim alışkanlıklarına göre bir içerik ve paylaşım stratejisi belirlemeniz gerekmekte. Hedef kitlenizin alışkanlıklarını bulun ve ona göre paylaşım yapın. Tabi bu paylaşımlar sadece sizin ürünlerinizden oluşmasın. Kitlenizin hayatını kolaylaştıracak paylaşımlar yapmayı da unutmayın.

Hedefler


Pinterest kanalınız ile ne başarmak istiyorsunuz? Web sitenize trafik çekmek mi yoksa paylaşımlarınızın başka kullanıcılar tarafından “RePin”lenmesi mi? Pinterest, sosyal medya yönetiminizin hangi ayağını kapsayacak? Bu soruların cevapları önemli.

Trend


Sektörünüzün trendlerini takip edin. Mesela eğer ayakkabı sektöründeyseniz sezonun en moda ayakkabılarının paylaşımlarını yapın. Dünyadan geri kalmayın.

Optimize Edin


Google, Pinterest’i çok sever! Paylaşımlarınızın açıklamalarına mutlaka anahtar kelimelerinizi serpiştirin ve web sitenize link verin.

Etkileşim


Pinterest, bir sosyal ağdır. Sosyal ağın temeli de paylaşımdır. İnsanların veya markaların Pin’lerini ve Board’larını RePin yapın, Beğenin veya yorum yapın. Mutlaka sosyalleşin.

Düzenli Olun


Board’larınızı adlandırırken yine anahtar kelimelerden yararlanın. Board’larınızın kapak fotoğrafının da ilgi çekici ve merak uyandırır olması faydanıza olacaktır.

Çeşitlilik


Pinterest, sektörünüz ile ilgili gelişmeleri insanlara aktarabileceğiniz mükemmel bir platform sunmakta. İşiniz, markanız ve sektörünüz ile ilgili her türlü gelişmeye mutlaka yer verin.

Entegrasyon


Web sitenize mutlaka “Pinterest Paylaşım” butonu koyun. Ayrıca Pinterest kanalınıza giden bir buton da fena olmaz. İnsanları Pinterest kanalınıza yönlendirin.

Ölçümleme


Trafiğinizi, paylaşım oranlarınızı ve Pinterest’in size olan katkısını mutlaka ölçümleyin. Hangi board’larınızın ya da Pin’lerinin daha çok etkileşime girdiğini belirleyin. Eğer istediğiniz sonucu alamıyorsanız daha aktif bir kullanım sergileyin.

Bahsedin


Pinlerinizi eklerken mutlaka (#) Hashtag kullanmaya gayret edin. Bu, aynı Twitter’da olduğu gibi Pin’lerinizin daha ulaşılabilir olmasını sağlayacaktır.


Alıntı: https://sosyalmedyarehberi.net/sosya...est-kullanmak/