Hepatitc, karaciğere bulaşabilen ve ciddi bir hastalıktır. Dünyada 160 milyon insanda HepatitC hastalığı teşhis edilmiştir. Bunun yanı sıra virüs, bulaştığı kişide hastalığa sebep olmamakta, yalnızca kişi bazen “taşıyıcı” olarak hayatına devam edebilir. Hepatit C hastası kişiler de hastalığı diğer insanlara bulaştırmamak için dikkat etmesi gerekir.


Aralıklarla her hangi bir durum göstermeyen Hepatit C hastalığı zamanla karaciğer kanseri, siroz, karaciğer yetmezliği,siroz karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri tarzında rahatsızlıklara gerekçe olabilir. Hepatit C hastalığı karaciğere geçtikten sonra zamanla herhangi bir belirti vermeden varlığını sürdürerek burada çoğalır ve karaciğerin zarar görmesine neden olur. Çok zaman sonra karaciğere verdiği bu etki siroz, karaciğer kanseri olarak göstereceği hastalıklarla ortaya çıkar.


HepatitC’nin bulaşma yollarının sebebi “kan yolu ile” geçmesidir. Bu nedenle özellikle devamlı kan nakline gerek duyan hemofili ve diyaliz hastaları ile uyuşturucu bağımlıları, tarama yapılmamış kan alıcıları ve gayri meşru cinsel ilişkiye girenler risk içerisindedir.HepatitC tedavisinde amaç öncelikle karaciğer hasarını ve siroz gelişimini engellemek ve mikrobu ortadan kaldırmaktır.
Tıbbi tedavide kullanılan en yaygın yöntem iğne ve hap aynı zamanda beraber uygulanmasıdır. HepatitC’nin aşısı yoktur. HepatitC bulaşanların düzenli ve dengeli sağlıklı beslenmeleri gerekir. Eğer siroz hastalığının düzelme ihtimali var ise tabibin tavsiyesinde ki diyete uymaları gerekir.