Google Botları ve Görevleri

Sitenizi tüm arama motorlarına kaydetmişsek, bu arama motorlarının botları (örümcekleri ya da robotları diyen de oluyor), Bilindiği üzere google tüm dünyadaki web siteleri veri tabanında kaydederek en uygun sonuçları bizlere sunmaktadır. Tüm bu siteleri veri tabanına kaybetmek için geliştirilen yazılım ise Google Bot olarak adlandırılmaktadır web masterler arasında örümcek olarakta bilinmektedir.
Google siteleri veri tabanına kaydetmesi için geliştirdiği bu botlar 3 tanedir. Bunların ilki Freshbot, ikincisi DeepCrawl, üçüncüsü de Adsense botlarıdır. Bu 3 botun da görevleri birbirinden farklı iken birbirine bağlı olarak çalışmaktadır birbirlerine yol göstermektedirler. Şimdi bu 3 botunda görevlerini ayrı ayrı açıklayalım.
Freshbot


Googlenin geliştirmiş olduğu bu bot sitemiz içerisinde sürekli dolaşan bottur ve sitemiz için en önemli olan bot diyebiliriz. Freshbot her sitede kolay kolay bulunmayan bir bottur bu botun sitenizde sürekli dolaşması için sitenizin güncel olaması ve sitenizdeki içeriklerin diğer siteler tarafından paylaşılması gerekmektedir. Sitenizin içerikleri ne kadar çok sitede, sosyal medya da paylaşılıyor ise bu botun sitenize gelmesini kolaylaştıracaktır. Görevine gelecek olursak isek bu bot sürekli sitenizde dolaştığı için yeni içeriklerini daha çabuk indexlemek için hali hazırda beklemektedir ve DeepCrawl botuna yol göstermektedir. Bu botun görevlerinden bir tanesi de içeriğinizin özgün içerik mi yoksa kopya içerikmi olup olmadığını kontrol etmektedir. Bu yüzden sitelerin içerisinde sürekli dolaşmaktadır. Yayınladığınız içeriğiniz daha önce bir yerde yayınlanmış mı? Yayınlanmış ise içeriği elde ettiğiniz yeri kaynak olarak gösterdiniz mi? Bu ve buna benzer durumların kontrolunu yaparak daha sonrasında sitenize gelecek olan DeepCrawl botuna bilgi vermektedir.

DeepCrawl

Bu bot ise google veri tabanına sizi eklemesini sağlayan bottur. Freshbot‘un raporlamalarını kullanarak görev yapmaktadır. Eğer sitenizi yeni açmış iseniz ve henuz index almamış ise ilk olarak Freshbot‘un sürekli gezdiği sitelerden bir veya bir kaç tanesinde sitenizi paylaşmalısınız. Paylaşımını yaptığınız sitedeki Freshbot o sayfayı indexledin de DeepCrawl botuna sitenizin adresini gönderecek ve DeepCrawl botu sitenize gelerek googlenin veri tabanına sitenizi kaydedecektir. Bu bot Freshbot a nazaran belirli aralıklarla sitenize gelmektedir ve asıl önemli olan ise bu bottur çünki bu bot sitenize geldiğinde içeriğinizi google sıralamalarında belirli bir noktaya getirecektir. Bu yüzden bu bot SEO açısından sizler için önem taşıyan bit bottur. Yeni açılan sitelere ilk kez geldikten sonra 1 ayda bir geldiği söylenmektedir ki ben sık sık içeriği güncel olmayan hatta siteyi bir kere açıp içeriğini girdikten sonra bir daha içerik girmediğim sitelerimin cache lerine sürekli olarak bakmaktayım her ayın 20 ve 28'i arasında yeniden indexlenmektedir. Buda bu söylemi doğrular nitelikte olduğunu göstermektedir. Sitenizin içeriği eğer güncel ise ve sık sık yeni içerik giriyorsanız bu sürenin 1 hafta hatta bir güne bile indirmek mümkündür.

Adsense

Google Adsense site sahiplerine ücretli reklam alan müsterilerinin reklamlarını yayınlamaları durumunda site sahiplerine maddi gelir sağlamalarını sağlayan sistemdir. Bu botun görevi ise sitenizin içeriğine göre reklam yayınlamasıdır. Bu bot yine Freshbot gibi sitede sık sık dolasmaktadır bu sebepten ötürü reklam hizmeti alan müşterilerinin sitelerine ilgili ziyaretçi çekmesidir.
Konumuz Google botları ve indexlenme olduğuna göre sizlere ufak bir kaç ipucu da vermek isterim. Yeni açılan sitelerin indexlenme sorunu tüm web master arkadaşlarımızın sorunudur. Tüm bu arkadaşlarımız bilirlerki sitenin index alabilmesi için site adresinizin başka sitelerde tanıtımını yapmanız ve o sitelerdeki Freshbotlara sitenizin adresini göstermenizdir. Ancak bunu abartılı bir şekilde yaptığınızda daha yolun başındayken ceza alabilir ve domainizi tarihe gömebilirsiniz. Yeni açmış olduğunuz web sitesinin linklerini yıllardır faaliyet gösteren kaliteli sitelerden çok az sayıda yapmanızı öneririm. Bu forum siteleri olabilir, günümüzde google botlarının hiç çıkmadığı facebook ve twitter gibi sosyal medya platformlarını kullanabilir yine googlenin sahibi olduğu youtube gibi siteleri kullanabilirsiniz.

Alıntı: https://webmasterlord.net/google-bot...leri-t765.html