'Rusya'nın Facebook'u Putin kontrolünde'

Ntvmsnbc'de yayınlanan habere göre, vKontakte de aynen Türkiye'de olduğu gibi devt tarafından sürekli kontrol edilmek isteniyor. Türkiye'de nasıl istedikleri an istedikleri sosyal medya hesabını, sayfas ve hatta sosyal medya sitesinin kendisini kapattırıyorsa devlet, Rusya'da da sosyal medya devi vKontakte'nin başı Putin ile dertteymiş.

Asya tipi toplumları olarak aynı tarz yönetimlere sahip olmamız ve aynı tür baskılarla karşılaşmamız hiç de şaşırtıcı değil. Bunlar devrim de yapsa, komünizmi de kurduğunu düşünse, baskı mantalitesi hiç değişmiyor.

Rusya�nın Facebook�u olarak bilinen vKontakte kurucusu Pavel Durov, şirketten atıldığını ve platformun tamamen Putin�e yakın iki işadamının kontrolünde olduğunu iddia etti.

Rusya�nın en büyük sosyal medya ağı VKontakte�de yönetim krizi yaşanıyor.

Sitenin kurucusu Pavel Durov, VKontakte sayfasından yaptığı açıklamada, şirketten atıldığını ve bunu medyada yer alan haberlerden öğrendiğini yazdı. Durovi, platformun artık tamamen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakınlığıyla tanınan, ülkenin en zengin iki işadamı Alisher Usmanov ve Igor Sechin�in kontrolünde olduğunu da ifade etti.

Usmanov, ülkenin dev e-mail ağı mail.ru�nun sahibi olarak bilinirken, Sechin ise devlete ait bir petrol şirketinin üst düzey yöneticisi olarak tanınıyor.

'İSTİFA ETTİM' ŞAKASI

Durov, Mart ayında diğer iki kurucu üyenin hisselerini satmasıyla, kendine ait yüzde 12�lik hissesini Usmanov�un şirketine satmış ancak yönetim kurulunda kalmaya devam etmişti.

Ardından Durov, istifa ettiğini açıklamış ancak daha sonra bunun bir 1 Nisan şakası olduğunu belirtmişti. 'Atıldım' iddialarına karşı VKontakte, Durov�un 21 Mart�ta istifa dilekçesini verdiğini ve 1 ay içinde geri çekmediği için otomatik olarak işten çıkarıldığını ifade etti.

Rus haber ajansı Interfax�in haberine göre, Durov�un farklı bir görevle tekrar işine dönme ihtimali var.

'DEVLET EYLEMCİ BİLGİLERİNİ İSTİYOR'

29 yaşındaki Durov, daha önce de Rus İstihbarat Ajansı�nın Ukrayna�daki hükümet karşıtı eylemcilerin kimliklerini tespit etmek için VKontakte�den kullanıcı bilgilerinin istediğini öne sürdü. Bu isteği reddettiğini belirten Durov, bu hamlesiyle şirketteki gücünün azaltılmaya çalışıldığını ifade etti.

Uzmanlar, özellikle 2011-12�de gerçekleşen Putin karşıtı eylemlerin VKontakte gibi platformlarda organize edildiği için hükümetin kontrol altına almaya çalıştığı görüşünde.

100 MİLYONDAN FAZLA KULLANICISI VAR

2006�da kurulan VKontakte�nin Rusya ve çevre ülkelerden toplam 100 milyon kullanıcısı var. Site, Facebook�a olan tasarım benzerliğiyle �Rus Facebook�u olarak biliniyor.

Ntvmsnbc