Keyword Density Nedir?

Keyword Density: Anahtar kelime yoğunluğu demektir. Sitelerimizdeki, makalelerimizdeki anahtar kelime kullanım oranını ifadelendirirken bu terimi kullanmak ve ona göre çalışmak daha sağlıklı site yapısı oluşturmamıza yarar.

Bir önceki "Keyword Stuffing Nedir?" başlıklı makalemizde anahtar kelime kullanımında eski ve artık bir geçerliliği olmayan Black Hat SEO çalışmalarından biri olan aşırı anahtar kelime bombardımanından bahsetmiştik. Bu başlığı da Keyword Stuffing panzehiri olarak düşünmek gerekir.

Optimal Keyword Density

Öncelikle sitemiz için ve özelde makalemiz için; hedeflediğimiz anahtar kelimelerin toplamı, makalemizde bulunan kelime sayısına oranı %2 ile %5 arasında olmalıdır. Yani 100 kelimelik bir makalede 2, 3, 4 veya 5 kez anahtar kelime kullanımı tercih edilebilir. Bundan fazlasını tavsiye etmem.

Google tarafından yapılan taramalarda sitenizin dili ile ilgili kurallara uyuyorsanız, yani apaçık şekilde bir botun bile hatasız olarak anlayacağı şekilde yazıyorsanız geriye başarılı olmak için şu kriterler kalıyor: Özgün içerik, backlink, meta tag kodlamasında olduğu gibi, anahtar kelime yoğunluğu da önemlidir. Hedeflediğiniz kelimelerde üst sıralarda yer almak için, yoğunluk oranının %5'i geçmemesi ve o anahtar kelimelerin geçtiği farklı sayfalardan link alıyor olmanız da önemlidir.

Google, ziyaretçi aramalarında en iyi sonuçları getirmek için çalışır. Bu da bir sayfa içerisinde ne kadar az anahtar kelime olursa o kadar iyi eşleme yapılabilir olduğu anlamına gelir.

Keyword density SEO için oldukça önemlidir ve hedeflediğiniz kelimelerin sadece makale içerisinde bulunması yeterli değildir. Anlam bütünlüğü açısından problemsiz ve ziyaretçilerin anlayacakları şekilde olmalıdır.

Yoğunluk oranını analiz eden çeşitli Keyword Density Checker araçları mevcuttur.