Erişkinlerde Kalp Yetmezliği Hastalığı

Vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesi de kalp olmaktadır. Yaşam kalitemizi belirleyen kalbimiz durduğu anda insan yaşamı da son bulmaktadır. Bundan dolayı kalp rahatsızlıklarına dikkat edilmeli ve mutlaka erken tanılar ile tedavi edilmelidir.
Kişilerde en çok rastlanılan kalp rahatsızlıklarından bir tanesi de kalp yetmezliği olmaktadır. Kalp yetmezliğinin anlamı kalbin kan pompalama görevini yeteri kadar yerine getirememesi vücuda ihtiyaç duyduğu kanı pompalayamaması anlamına gelmektedir. Erişkinlerde kalp yetmezliği hastalığının nedenleri; hipertansiyon hastalığı, kalp damarlarındaki hastalıklar, kalp kapakçığı hastalıkları ve damar tıkanıklığı olmaktadır. Tüm bunların dışında delik kalp gibi doğuştan kalp hastalıkları nedeni ile de kalp yetmezliği sorunu yaşanabilmektedir. Bir insanın sağlıklı olarak yaşamına devam edebilmesi adına öncelikle kalbinin sağlıklı olması gerekmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı kalp krizi geçiren kişilere erken müdahale yapıldığında kalp yetmezliği sorunu oluşmaz fakat geç müdahalelerde kişiler sonrasında kalp yetmezliği sorunu yaşayabilmektedir. Kalp yetmezliği sorunu yaşayan kişilerde yüksek oranda halsizlik, çabuk yorulma, kolay nefes alamama, nefes darlığı, bacaklarda ve ayaklarda şişme gibi sorunlara rastlanmaktadır. Ayrıca bu kişiler yüksek efor sarf etmeseler dahi çarpındı sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır.
Kalp yetmezliği sorununda erken tanı oldukça önemli olmaktadır. Çabuk yorulma, halsizlik gibi şikâyetlere sahipseniz mutlaka bir uzmana danışmalı, EKG ve EKO çektirmeli eğer kalp yetmezliği hastalığınız mevcut ise hemen tedavi olmalısınız.