Responsive tema ne demektir?

Responsive tema, farklı ekran boyutlarına göre farklı görünüm alabilen temalar için kullanılır. Kısaca iPhone, iPad ve iMac için uyumluluk şeklinde de özetlenebilir. Son günlerde oldukça popüler olan bu kavram internete girmemizi sağlayan araçların çeşitlenmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır.


Şimdi 5 soruda responsive (uyumlu) temanın ne olduğunu anlamaya çalışalım.

S1: Neden responsive tema?


Web siteniz masaüstü veya dizüstü bilgisayar üzerinde gayet sorunsuz görünebilir ancak cep telefonu veya tabletten sitenize girildiği zaman da ziyaretçinizi memnun edecek bir görünüm olup olmadığını bilemezsiniz. Responsive yani uyumlu bir temanız olursa farklı cihazlara göre değişebilen ve düzgün bir görünüm yakalamış olursunuz.

S2: Responsive temanın faydaları nelerdir?


Zaman, emek ve para. Şu sıralarda web sitelerinin bazılarında mobil site kavramını görüyoruz. Büyük siteler için çok sorun olmayabilir, belki de özellikle masaüstünden farklı özellikleri olan mobil site yapmak istemiş de olabilirler. Küçük ve orta ölçekli bir sitenin mobil şeklinde ayrı bir site yaptıracak ekonomisi ve buna harcayacak zamanı olmayabilir. Bu durumda temanıza responsive özellik ekleyerek bu dertten kolayca kurtulabilirsiniz.

S3: Responsive tema oluşturmak için ne bilmek gerekir?


HTML ve CSS. CSS bir web sitesinin nasıl göründüğünü belirler. Farklı medya türleri için HTML kodunun nasıl görüneceğini CSS ile belirtmelisiniz. Örneğin masaüstü veya dizüstünde görünen bir sütunu alan darlığından ötürü mobil sitede göstermek istemeyebilirsiniz bu durumda o sütun için görünüm özelliğini aşağıdaki gibi iptal etmeniz gerekecektir.
@media screen and (max-width:320px) { .sidebar { display: none } }

S4: Bir web sitesinin responsive olduğunu nasıl anlarım?

Web sitesini herhangi bir tarayıcıda açıp küçültün. Sonra da boyutunu azaltıp arttırın. Sitenin görünümü farklılaşıyorsa o site responsive yani uyumludur.

S5: Uyumluluk gerektiren ekran boyutları nelerdir?


İnternet bağlantısı kurabilen ve en çok kullanılan cihazların ekran boyutlarını şu şekilde sıralayabiliriz: 320px (iPhone dik tutuş), 480 px (iPhone yan tutuş), 600px (Android Tabletler), 768px (iPad + Galaxy Tabletler) ve 1024px (iPad yan tutuş ve masaüstü).


Kaynak: https://www.ozhandonder.net/responsive-tema-ne-demektir